Anne Sağlığı

Bazal Metabolizma Nedir? Metabolizma Hızlandıran Altın Değerindeki Bilgiler!

Bazı insanlar vardır, hani yiyip yiyip bir türlü kilo almazlar. Hani hep yerinde olmak istediğimiz insanlardır onlar. Peki neden deriz. “Ben ondan daha az yiyorum ama kilo alıyorum, o ise benim iki katım kadar yemesine rağmen neden hala fit?”. Bu sorunun cevabı genelde “Ama onun metabolizması hızlı” olur. Peki bizim metabolizmamız neden hızlı değil ve acaba metabolizma hızlandıran herhangi bir yöntem var mı?

Vücudumuz canlı hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin görevi vücudumuzu canlı tutmaktır. Vücudumuzu canlı tutmak için vücudumuzda gerçekleşen tüm kimyasal olaylar metabolizma denir. Metabolizma kavramı genelde bazal metabolizma kavramıyla karıştırılır. Sanki iki kelime aynı anlama geliyormuş gibi kullanılır, ancak ikisi de farklı kavramlardır.

Bazal Metabolizma Nedir?

Siz hiçbir aktivite yapmadığınız zaman, mesela uyuyorken bile metabolizmanız çalışmaktadır. Çünkü siz uyusanız bile vücudunuz uyumuyor, canlılığını devam ettirebilmek için istemsiz olarak çalışmaya devam ediyor. Kalbiniz atmaya, akciğerleriniz oksijen ve karbondioksit değişimi yapmaya, kanınız dolaşmaya, beyniniz bilgileri düzenlemeye devam ediyor. Vücudun hiçbir aktivite yapmadan yaktığı bu enerji; bazal metabolizma nedir sorusunu kısaca özetlemektedir.

Bazal metabolizma ve metabolizma birbiri ile karıştırılmamalıdır. Vücudumuzdaki enerjinin ortalama %60’ını bazal metabolizmamız harcar. Herkesin bazal metabolizması kişiye özeldir. Ancak vücudumuzun harcadığı enerjinin kalan %40’lık kısım ise bizim istemli olarak yaptığımız kas hareketleri tarafından harcanmaktır. İşe yürümek, şarkı söylemek, araba kullanmak, yemek pişirmek gibi günlük aktiviteler örnek verilebilir. Beslenme şeklimizde ve günlük aktivitelerimizde yapacağımız metabolizma hızlandıran bazı değişiklikler ile harcadığımız kalori miktarını değiştirebiliriz.

Metabolizma Hızlandıran Altın Bilgiler

  • Metabolizmanız ne kadar yavaş olursa olsun yaşam şeklinizde yapacağınız bazı değişiklikler ve alacağınız birtakım önlemler ile hızlandırabilirsiniz.
  • Metabolizma hızlandıran en önemli etkenlerden biri spor yapmaktır. Haftada en az üç gün yapılan spor ile hem metabolizma hem de bazal metabolizma hızında artma meydana gelecektir. Bunun yanında asansör kullanmayın, yakın yerlere yürüyerek gitmeyi tercih edin, kendi işinizi kendiniz yapın.
  • Omega-3 bakımından zengin besinler tüketmek; metabolizmanızı hızlandırarak kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur. Uskumru, sardalya, orkinos, ton balığı, somon balığı, keten tohumu omega-3 bakımından oldukça zengindir.
  • Öğünlerinizde mutlaka proteine yer verin. Proteinler kaslarınızı güçlendirir ve unutmayın ki kaslar yağlardan daha fazla kalori yakar.
  • Günde en az iki litre su için. Su içmek metabolizmayı hızlandıran en önemli ve en kolay kurallardan biridir.
  • Yeşil çay ve şekersiz sade kahve için.
  • Kalsiyum içeren içeceklere öğünlerinizde mutlaka yer verin.
  • Sızma zeytinyağı, kepekli tahıllar tüketin.
  • Günde 3 ara 3 ana öğün tüketin, öğünlerinizi atlamayın.
  • Yemeklerinizde baharatlara yer vermek metabolizma hızlandıran bir tercihtir.

Hızlı Kilo Vermek İçin Metabolizmayı Hızlandırın

Hızlı metabolizma demek daha fazla kalori yakılması demektir. Daha fazla kalori yakılması ise daha fazla kilo vermek demektir. Hızlı kilo vermek için en temel kural metabolizmayı hızlandırmaktır. Siz bazal metabolizma ve metabolizmanızı hızlandırın, bırakın enerji yakma işini onlar yapsın.

Metabolizma Hızlandıran Yiyecekler

Mercimek, bitter çikolata, soğan, sarımsak, kepekli ekmek, kepekli makarna, et, tam yağlı süt, somon, orkinos, ton balığı, uskumru, yulaf, yumurta, elma, erik, armut, yoğurt, ceviz, keten tohumu, ananas, badem, ahududu gibi metabolizma hızlandıran yiyecekler arasındadır.

Metabolizma doğuştan gelir ve kişiye özgüdür. Ancak metabolizma hızlandıran yiyecekler tüketerek doğru beslenme ve kas ağırlıklı spor ile metabolizmamızı hızlandırabiliriz. Böylece hem hastalıklara yakalanma riskimiz azalır, hem daha dinç ve dinamik olur hem de fit olabiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı