Bebek Gelişimi

Anne Sütünün Faydaları ve Bebeğinizi Emzirmek İçin 12 Neden!

Bebeğinizi dünyaya getirmek ve yavrunuzun her hücresinin oluşumunda sizin katkınız olduğunu bilmek muazzam bir duygudur. Hamileliğiniz boyunca kendi beslenmenize ve sağlığınıza dikkat ederek onun en iyi şekilde beslenmesini ve sağlıklı büyümesini sağladınız. Aynı titizliği doğumdan sonra da gösterecek olan siz taze anneler, öncelikli olarak yavrunuzu emzirmeli, anne sütü ile beslemelisiniz. Çünkü hem siz hem de bebeğiniz için anne sütünün faydaları saymakla bitmez. İşte bebeğinizi emzirmek için size 12 neden;

1. Bebeğiniz için en mükemmel besin

Anne sütü bebeklerin ihtiyaç duyduğu oranda vitamin, karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur. Bu muhteşem ve doğal karışım tek başına bebeğinizin tüm besin ihtiyacını karşılamaya yetecek özelliktedir.

2. Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir

Vücudumuzun mikroplara ve hastalıklara karşı savaşmasını sağlayan savunma mekanizmasına bağışıklık sistemi denir. Yeni doğan ve mikroplara karşı savunmasız olan bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu emzirmektir. Çünkü anne sütü içerisinde doğal antikorlar bulunur ve bu antikorlar yavrunuzun vücuduna giren mikropları yok ederek hastalanmalarına engel olur. Yapılan araştırmalara göre ilk 6 ay anne sütü alan bebeklerin;

 • Solunum yolları enfeksiyonları
 • Orta kulak iltihabı
 • Soğuk algınlığı
 • Çölyak
 • Gut
 • Alerjik hastalıklar
 • Ani bebek ölümü sendromu
 • Bağırsak dokusu hasarı
 • Obezite
 • Diyabet
 • Lösemi

gibi hastalıklara yakalanma riski diğerlerine göre daha düşüktür.

3. Obezite riskini azaltır

Obezite riskini azaltmak anne sütünün faydaları arasındadır. Fast food beslenme alışkanlığı, doğal olmayan paketli ürün tüketiminin artması obezite hastalığını tüm dünyada çağın hastalığı haline getirmiştir.

İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebekler obeziteye karşı doğal olarak korunurlar.

 

Çünkü anne sütü içerisinde bulunan leptin hormonu bebeklere tokluk hissi verir, iştah ve yağ depolanmasını düzenler bu da fazla kilo almayı engeller.

4. Emzirmek bebeğin beyin gelişimini destekler

Evet doğru okudunuz, daha zeki bir bebeğiniz olmasını istiyorsanız işe emzirme ile başlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar emzirilen bebeklerin daha çabuk öğrendiğini, daha mutlu ve zeki olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi ise emzirme esnasında bebeğin annenin tenine dokunması, annesi ile göz göze gelmesi, güçlü bir duygusal bağ kurmasını sağlar. Bu deneyimler ise bebeğin duygusal, bilişsel ve psikolojik gelişimini destekler IQ’sunu geliştirir.

5. Aile arasındaki duygusal bağı güçlendirir

Emzirme esnasında anne ve bebek birbirlerinin tenine dokunup kokusunu alırlar. Bu durum annenin anneliğe adapte olmasına, bebeğine sevgisini gösterebilmesine olanak sağlarken bebeğin de güven duygusunu artırır. Sevgi ve güven duygusu gelişen bebekler ilerideki hayatlarında çok mutlu ve aile bağları güçlü bireyler olurlar.

6. Emziren anneler daha hızlı kilo verir

Süt üretmek anne için oldukça yorucu bir iştir ve fazladan enerji ister. Emziren anneler diğerlerine göre günde ortalama 500 kalori daha fazla enerji harcarlar. Fazla kalori harcamak fazla kilo vermek anlamına gelir. İşte size bebeğinizi emzirmek için iyi bir sebep daha…

7. Anne rahminin daha kısa sürede normal boyutlara dönmesini sağlar

Gebelikle birlikte her geçen gün büyüyerek miniğe yer açmak isteyen rahim doğuma kadar iyice genişler. Eski haline dönmesi ise biraz zaman alır. Ancak bebeğinizi kendi sütünüzle beslerken vücudunuzda salgılanan oksitosun hormonu rahim kasılmalarını arttırır. Artan kasılmalar ise uterusun daha kısa sürede eski boyutlarına dönmesini sağlar.

8. Emzirme doğal korunma yöntemidir

Annenin süt üretmesini sağlayan prolaktin hormonu, düzenli olarak salgılandığı sürece yumurtlamayı sağlayacak hormonların çalışmasını engeller. Olgunlaşan yumurta yoksa hamilelik de yok demektir. Ancak düşük de olsa bir ihtimal olduğundan ve daha yeni doğum yaptığınızdan dolayı hemen hamile kalmak istemezsiniz diye düşünüyoruz. Öyleyse bebeğinizi emzirseniz bile mutlaka doktorunuza danışarak size uygun bir korunma yöntemi tercih etmelisiniz.

9. Ekonomiktir

Bebek mamaları bu kadar pahalı iken emzirmek gerçekten de ekonomiktir. Yavrunuzu anne sütü ile besliyorsanız ekstra mama, biberon gibi beslenme ekipmanlarına ihtiyaç duymazsınız. Bu da aile ekonominize ciddi bir katkı sağlar.

10. Daha az yorucudur

Çoğu anneye göre her gece uyanmak ve bebeği emzirmek yorucu gelir. Ancak unutmayın ki formül mama kullanan anneler için işler daha zordur. Her öğün biberonları dezenfekte eden, mamanın sıcaklığını doğru ayarlama stresiyle karışımı hazırlayıp bebeğe veren annenin, üçüncü ayın sonuna doğru “biberon yıkamaktan yoruldum!” diye ağlaması büyük bir olasılıktır. Oysa emziriyorsanız gece sadece bebeğinizi yanınıza alıp memeyi ağzına vermeniz yeterlidir.

11. Depresyon riskini azaltır

Emzirmek ten teması ve ten kokusu etkisiyle güçlü bir bağ oluşturur ve vücuttaki oksitosun hormonu miktarını artırır. Oksitosun salgısının ise ansiyeteyi azaltma etkisini düşünürsek evet yapılan araştırmalar emzirmenin depresyon yaşama olasılığını düşürdüğünü söylüyor.

12. Annenin hastalanma riskini azaltır

Bebeğinizi emzirmek için bir sebep de bu eylemin meme kanseri, yumurtalık kanseri, tansiyon, kalp hastalığı, diyabet gibi hastalıklara karşı anneyi koruyor olmasıdır.

Annelik duyguları ve minik mucizevi bir bebek bir araya geldiğinde tabi ki onun için her şeyin en iyi yapmak isteyeceksiniz. Merak etmeyin doğa zaten sizin ve bebeğinizin sahip olabileceği en iyi şeyi, anne sütünü bahşetti. Size düşen tek şey anne sütünün faydaları hakkında bilgi edinmek ve bebeğinizi emzirmektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı