Anne/Bebek

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldınız. Karnınızdayken sizin sisteminizle beslenen bebeğiniz, doğduğunda da bir nebze sizin sisteminizle beslenmeye devam edecek. Herhangi bir olumsuzluk yoksa vereceğiniz anne sütü bebeğiniz için oldukça faydalıdır.

Anne Sütünün Özellikleri

Anne sütü ile beslenme, bebekler için en uygun beslenme şeklidir. Mucizevi bir besin kaynağı olan anne sütü,  bebeğiniz yeni doğmuşsa yeni doğan bebeğe göre, bebeğiniz altı aylıksa da altı aylık bebeğe göre besin değeri içerir. Anne sütü bebeklerde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı antibiyotik özelliktedir. Bebeğin ihtiyacı olan (D vitamini ve flor dışında) bütün besin maddeleri bu sütte bulunur.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde obezite riski daha az olmakla birlikte hastalanma riski daha düşüktür. Bebekte oluşabilecek diyare, ani bebek ölümü (beşik ölümü), diyabet gibi rahatsızlıklarda önleyici olan bu besin, bebek için beyin ve bağırsak gelişimi konusunda oldukça yararlıdır. Ayrıca bebeğin ağız sağlığını da korur. Yapılan araştırmalar ileriki yaşlarda şeker, astım, alerjik rahatsızlıklar, kanser gibi karşılaşılabilecek birçok rahatsızlıkta anne sütünün bu olasılığı düşürdüğünü belirtmektedir. Hatta IQ seviyesinde de etkili olduğunu savunanlar da vardır.

Emzirme İle Anne-Bebek İlişkisi Nasıl İlişkilidir?

Annenin emzirmesi, anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirmedeki en büyük faktördür. Bebek anne ile fiziksel temas halindedir. Anne bebeğine dokunur ve göz göze temasta bulunur. Böylece bebek anne güvenini daha çok hissetmeye başlar.

Anne sütü ile besleme kolay ve ekonomiktir. Isıtma, biberona koyma, sterilize etme gibi şeylere hiç ihtiyaç duyulmaz. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde hiçbir uğraş sergilemeden bebeğinizi kolayca besleyebilirsiniz. Üstelik bu süreç, vücudunuzu dinlendirmek için de mükemmel bir fırsattır.

Hamilelik sürecinde anneler birçok konuda strese girebiliyor. Birçok annenin en büyük korkusu sütünün gelmemesi korkusudur. Bu korkuda çevre baskısının da etkisi de yadsınamaz. Anneye sürekli bazı şeyleri yapıp yapmamaları gerektiği konusunda baskı uygulamak stres oluşmasına neden olup hormonları olumsuz etkileyebilir. Eğer emzirme konusunda problem varsa süt sağma işlemi yapılarak sütün gelmesi sağlanabilir. Emziren annelere bu konuda güçlü ve sabırlı olmalarını tavsiye ediyor, kararlı oldukları sürece bütün problemlerin üstesinden gelebileceklerini düşünüyoruz.

Emzirmenin Anneye Yararları Nelerdir?

Annenin emziriyor olması, bebeğini en sağlıklı şekilde besleyebiliyor olmasının yanı sıra pek çok fayda daha sağlar:

 • Emziren anneler diğerlerine göre doğum sonrası kilolarını daha hızlı verirler
 • Emzirme ile birlikte oksitosin hormonu salgılanır ve böylece annenin doğum sonrası depresyona girme riski azalır.
 • Annenin rahmi doğum öncesi boyutuna daha hızlı döner.
 • Emzirme, doğum sonrasında kemiklerin tekrar mineral almasını sağlar.
 • Emziren annelerin göğüs ve yumurtalık kanserine yakalanma riski ve osteoporoz riski azalır.
 • Doğumla birlikte emzirmeye başlayan annelerde doğum sonrasındaki kanamalar çabuk kesilir.
 • Emziren annenin göğüslerinde iltihaplanma olmaz.
 • Anne lohusalık dönemini daha kolay atlatır.

Emziren Anne Nasıl Beslenmelidir?

Emziren anneler hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için beslenmelerine dikkat etmelidirler. Ancak beslenmeden de önemlisi stres ve zararlı alışkanlıklardan (sigara, alkol vs.) uzak durmalıdırlar. Doğuran anne ister istemez fazla kilolara sahip olacaktır. Bu kilolardan kurtulmak için kendinize baskı yapmayın. Kendinize iyi bakmanız ve iyi beslenmeniz bu dönemde her şeyden önemli. Üstelik emzirerek zaten fazla kilolarınızı atmaya başlayacaksınız.

 • Anne sütü için en önemli besin kaynağı sudur; çünkü anne sütünün %80’ini su oluşturur. Bu yüzden emziren anneler günde en az 3lt su tüketmelidirler.
 • Süt arttıran yiyecekler sıkça tüketilmelidir. Bunun için yeşil yapraklı sebzeler, yulaf, kayısı, incir ve hurma yenilebilir.
 • Emzirme döneminde daha çok protein vitamin ve mineralce zengin gıdalar tüketilmelidir.
 • Kalsiyum için günde en az 2 bardak süt içmek faydalıdır.
 • Vücut için önemli olan demirin emilimini sağlaması için bol bol C vitamini almalısınız.
 • Sütünüz çoğalsın diye alınan şeker miktarını da abartmamalısınız.
 • Bu dönemde işlem görmemiş doğal ürünlerle beslenmeye özen göstermelisiniz. Böylece anne sütünün faydalarını daha çok göreceksiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı