Anne Sağlığı

Adet Sancısı Neden Olur ve Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet olan kadınların neredeyse yarısından fazlası her ayın birkaç günü kramplar yaşıyor. Bu kramplara tıp dilinde dismenore denilmektedir. Bu sancılar genellikle ciddi bir sağlık problemi belirtisi olmasa da kadınların korkulu rüyası haline gelebilir ve adet sancısına ne iyi gelir sorusuna cevap aramalarına yol açabilir. Eğer birazdan bahsedilecek yöntemler işe yaramıyor ve ağrının şiddeti çok daha fazla ise bu sancıların altında yatan başka nedenler olabilir. Bu durumda doktora danışmak, yapılması gereken ilk iştir.

Adet Sancısı Nedir ve Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısı, kadınların genellikle 28 günde bir yaşadığı adet kanaması başlarken karın ve rahim bölgelerinde hissedilen sancıdır. Karın bölgesinde baskı, bel ağrısı ve kusma gibi sancılara eşlik eden başka semptomlar da görülebilmektedir. Peki, adet sancısı neden olur?

  • Adet sancılarının sebebi rahimdeki kaslardır. Menstrual döngü esnasında çok fazla kasılan kas, yakınlarında bulunan kan damarlarına baskı yapabilir. Bu şekilde rahim oksijensiz kalır ve kramplar oluşmasına neden olur. Adet sancısına ne iyi gelir sorusunun cevabını öğrendikten sonra bu kramplarınızdan kurtulabilirsiniz.
  • Bazı durumlarda vücuttaki vitamin, mineral ve magnezyum eksikliği, endometriozis, adenomiyozis, yumurtalık kisti, rahim ağzı darlığı ve miyom gibi rahatsızlıklar da adet ağrısı yaşamanızın sebebi olabilir.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısına ne iyi gelir sorusu, adet olan kadınların neredeyse yüzde 70’inin merak ettiği bir sorudur. Bakalım sancıları azaltmak için neler yapmak gerekiyor?

Daha fazla su içmek:

Birçok kadına işkence olan regl sancılarını hafifletmek için bolca su içmelisiniz. Regl döneminde yaşanan şişkinlik, semptomların daha çok etkili olmasına neden olur. Fazla su içmek ödeminizi atmanıza yardımcı olacağı için günde en az 8 bardak su içmek gayet yeterli olacaktır. Eğer su içmekte zorluk yaşıyorsanız Sabahları meyve suyu içebilir, kendinize papatya ve zencefilli güzel bir çay hazırlayabilirsiniz. Suyunuzun içine biraz limon biraz da nane katarak daha su içmeyi keyifli hale getirebilirsiniz.

Bol bol egzersiz yapmak:

Kim demiş regl döneminde spor yapılmaz diye. Egzersiz yapmak vücudun endorfin salgılamasını sağladığından dolayı kendinizi daha mutlu ve rahatlamış hissedeceksiniz. Yürüyecek ya da koşacak haliniz olmadığını düşünüyorsanız evinizde yoga ya da pilates yapabilirsiniz.

Kafeine ara vermek:

Adet sancısına ne iyi gelir yerine ne iyi gelmez diye soracak olursak, cevabı kafeindir! Kafeine bir süre ara vermek sancınızın azalmasında etkili olacakır. Bunun yerine kendinize taze sıkılmış meyve suyu ya da bol yeşillikli bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

Isının mucizesi: Karnınıza ütü ile ısıtılmış havlu veya sıcak su torbası koymak kasılan kaslarınızı gevşetir ve adet sancılarına oldukça iyi gelir.

Masaj yapmak:

Karın bölgesine masaj yapmak kan akışını hızlandıracağından ağrılara iyi gelir. Ağrılarınızla baş edemiyorsanız bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.

Bitki çayı içmek:

Bazı bitkilerin adet sancılarına iyi geldiği gözlenmiştir. Karayılan otu, hayıt otu ve zerdeçal gibi bitkilerin rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu otları kullanmadan önce doktorunuza sormayı ihmal etmemeli, dozunu kaçırmamalısınız.

Beslenmeye dikkat etmek:

Biliyoruz, böyle zamanlarda gerginlik hat safhada olduğundan kendinizi şımartmak için yağlı abur cuburlara yönelmek güzel bir fikir gibi geliyor. Ancak iyi bir beslenme, ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Balık yağı takviyesi, B1 vitamini almak size iyi gelecektir. Kiraz ve yabanmersini, kabak ve domates gibi anti inflamatuar etkili yiyecekler de oldukça faydalı olacaktır. Bol bol yeşil sebze tüketmeli, karbonhidrat ve şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. İyi beslenmeyi sadece regl sancısı çektiğiniz günlerde değil, her gün yapmalı ve bunu bir yaşam şekli haline getirmelisiniz.

Reçetesiz ilaçlarla ağrıyı azaltabilirsiniz:

Adetliyken ilaç kullanmayı birçok kadın tercih etmiyor olabilir, ancak şiddetli regl sancıları için iburofen, aspirin ve naproksen gibi nonsteroid anti inflamatuar ilaçlar adet sancısına sebep olan prostaglandinlere inhibitör etkisi yarattığı için ağrıyı azaltır.

Güzel bir uyku çekmek:

Adet sancısına ne iyi gelir? Tabii ki de iyi ve kaliteli bir uyku! Diğer açıdan bakacak olursak, kalitesiz uyku birçok hastalığa yol açabilmektedir. Bu nedenle ılık bir duş sonrası güzel bir uyku muhakkak sancıya iyi gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı