Anne Sağlığı

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Çoğu kadın her ay kramplarla, şişkinliklerle, değişen ruh haliyle ve adet kanamasıyla uğraşmak zorundadır. Bazı kadınlar ise ortada planlanan bir gebelik olmamasına rağmen adet gecikmesi durumuyla karşı karşıya kalabilirler. Bu da akıllarda adet gecikmesinin nedenleri nelerdir, çözümü var mıdır sorularının oluşmasına neden olur. Panik yapmayın, derin bir nefes alın ve okumaya devam edin!

Adet Kaç Gün Sürer Ve Adetin Kaç Gün Gecikmesi Normal Sayılabilir?

Normal bir menstrual döngü, adetin başladığı günden itibaren bir sonraki adet gününe kadar ortalama 28 gündür. Bu sayı kişiden kişiye değişerek 3-5 gün daha kısa ya da daha uzun olabilir. Kimileri düzenli adet döngüsüne sahipken kimilerinde ise adet düzensizliği olabilmektedir.

Kadınlar çoğunlukla adet takvimi tutarak periyotlarını takip ederler. Eğer beklediğiniz günden 6-7 gün ve daha fazla sürede adet olmadıysanız adetiniz geç sayılır. İlk önce gebelikten şüphelenilmesi dışında bu gecikmenin birçok nedeni olabilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet döngüsünün başladığı ilk yıllarda çoğu genç kızın adeti düzensiz seyreder. Bu süreçte büyüme ve gelişme devam ediyor olsa da her ay yumurta üretimi olmuyor olabilir. Eğer fiziksel gelişimde bir anormallik yoksa bu gecikmeler tamamen normaldir. Birçok genç kız kadınlığa geçişteki bu dönemde gelişmesini tamamlayarak düzenli adet döngüsüne erişirken bazıları bu düzeni yakalayamaz. Bazen de her şey normal seyrederken bir anda bütün dengeler bozulabilir. İşte size adet gecikmesinin olası nedenleri,

  • Eyvah regl takvimi gecikti! Peki neden? Adet gecikmesinde ilk düşünülmesi gereken şey gebeliktir. Belki hamile kalmak gibi bir planınız ya da herhangi bir hamilelik belirtileri yok, ama herhangi bir sürpriz olup olmadığını anlamak için öncelikle bir gebelik testi yapılması en doğrusudur. Neyse ki, hemen eczaneden bir gebelik testi alarak kolay ve hızlıca hamile olup olmadığınızı öğrenmek mümkün.
  • Stres yalnızca zihinsel olarak değil, kimi zaman fiziksel olarak da insanı olumsuz etkiler. Hatta birçok hastalıkta baş etken olabilir. Eğer yoğun bir stres altındaysanız, vücut stres hormonları olan adrenalin ve kortizol hormonları üretir. Kortizol üretimi üreme hormonlarını olumuz etkileyerek anormal ovulasyona sebep olabilir. Bazı kadınlar ise düzenli adet olsalar bile stresli oldukları aylarda yoğun adet sancısı yaşadıklarını söylerler. Bu da stresin birçok şeyde olduğu gibi adet döngüsünde de etkili olduğunun kanıtıdır.
  • Son zamanlarda fazla seyahat ediyorsanız ve jet lag yaşadıysanız, menstrual döngünüzün bozulmasının nedeni bu olabilir. Bulunduğunuz zaman diliminden farklı bir zaman dilimine yolculuk etmek sirkadyen ritminizi bozar. Az miktarda ışık, vücutta hormonal değişikliğe neden olur. Özellikle batıdan doğuya doğru edilen yolculuk size daha kısa bir gün yaşatacağı için daha etkilidir.
  • Hormon üretimini etkileyen ilaçlar menstrual döngüyü olumsuz etkileyebilir. Herhangi bir hormon düzeyindeki değişiklik diğer hormonları da etkileyebilir.
  • Grip, sindirim sisteminde bozukluk, solunum bozukluğu gibi hafif rahatsızlıklar adet gecikmesine neden olabilir. Çölyak ve lupus gibi kronik hastalıklar, tüberküloz, diyabet ve karaciğer hastalığı gibi hastalıklar nadiren de olsa periyodunuzu geciktirebilir. Hemen paniğe kapılmayın, bunları söylemek için diğer belirtileri de gözlemlemek ve muhakkak bir doktora gitmek gerekir.
  • Doğurganlık çağına gelmiş kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarından biri olan polikistik over sendromu, adet gecikmesinin nedeni olabilir. Belirtiler ve semptomlar farklılık gösterse de PCOS adet gecikmesine neden olabilir.
  • Doğum kontrol hapları, hormon içerdiklerinden dolayı bazen kadınların döngüsünü bozabilir. Bu haplar kimi zaman adet geciktirici olarak da kullanılır. Hele ki balayı tatiline gidecekseniz, o tarihlerde regl olmak istemezsiniz. Kısacası, muhakkak doktor kontrolünde olmak üzere doğum kontrol hapları adet geciktirme yöntemi olarak kullanılabilir.
  • Obezlik ya da aşırı zayıflık, adet gecikmesinin nedeni olabilir. Yazın bikini giyebilmek için diyeti ve egzersizi abartmak, ya da her şeyi boş verip kendini yemeğe vermek… Belirgin bir şekilde kilo kaybı, düşük yağ oranı ya da aşırı kilo alışı üreme hormonlarının seviyesini değiştirebileceği için adet gecikmesi yapabilir. Obezitenin sebebi PCOS dan da kaynaklanabilir. Bu nedenle teşhisin doğru yapılması önemlidir.
  • 50’li yaşlardaki kadınlarda menopoz en yaygın adet gecikmesi nedenlerinden biri menopozdur. Bu dönemde düzensiz östrojen seviyesi adet olmayı engeller. Adet olmadan geçirilen 1 yılın ardından kadın için menopoza girdiği söylenebilir.

Eğer siz de adet gecikmesi yaşıyorsanız, işe önce bir gebelik testi alarak başlayabilirsiniz. Eğer gebelik yoksa mutlaka doktorunuza danışmalı, adet gecikmesinin altında yatan nedeni bulmalısınız. Tedavi gerektiren bir durum söz konusu ise de derhal tedavi olmasınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı