Hafta Hafta Hamilelik

8 Haftalık Gebelik: Anne ve Bebek

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. 8 haftalık gebesiniz ve 2. Ayınızı tamamlamak üzeresiniz. Daha önceki haftalarda bahsettiğimiz üzere bebeğiniz henüz 6 haftalık. İlk trimesterinizin bitimine ise sadece 4 hafta kaldı. Bakalım 8 haftalık gebelik döneminde sizi ve bebeğinizi neler bekliyor.

8 Haftalık Bebeğin Anne Karnında Gelişimi Nasıldır?

8 haftalık bebek, anne karnında iki santimetre büyüklüğe ulaşmıştır. Bebeğiniz yaklaşık olarak bir zeytin tanesi büyüklüğünde diyebiliriz. Ancak her geçen gün 1’er mm daha büyümeye devam edecek. Geçen hafta elleri ve ayakları kürek şeklinde oluşmuştu, ancak bu hafta parmakları da oluşacak. Ayrıca bu hafta, bebeğin kemikleri de oluşmaya başlayacak. Diz ve bilek kıvrımları belli olacak şekilde şekillenip kol ve bacaklar da uzayacak.

Gebelikte 8. hafta içerisinde bebeğin kalp atışı geçen haftaya göre 2 kat daha artarak dakikada 160 kere atmaya başlar. Kuyruk yapısı git gide küçülüyor olsa da hala bir embriyo ve çene kısmı göğsüne dayanmış vaziyette duruyor. Deri yapısı hala ince ve şeffaf bir yapıya sahip. Buna karşın bebeğiniz git gide daha çok insana benziyor. Gebeliğin 8. haftası bebeğin burnu, dudakları ve göz kapakları oluşmakta ve bebeğin beynindeki sinir hücreleri gelişmeye devam etmektedir.

8 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

  • Hamileliğin 8. haftası kan hacminiz neredeyse %50 kadar artar ve kalp atışınız hızlanır. Progesteron hormonu damarlarınızı rahatlatarak vücudunuzun daha kolay kan pompalamasına yardımcı olacaktır.
  • Rahminiz hızla büyümeye devam ediyor ve normalde bir erik boyutunda olan rahminiz neredeyse bir greyfurt büyüklüğünde.
  • 8. haftada gebelik hormonları, rahminizin genişlemesi ve kan hacminin artış göstermesi vücudunuzda varislerin çıkmasına sebep olabilir. Varisler, çoğunlukla bacaklarda meydana gelse de anüs bölgesinde (hemoroid) de meydana gelebilir. Varisler genel olarak büyük problemlere yol açmasa da bunu doktorunuzla paylaşmanızda fayda vardır.
  • 8 haftalık gebelikte henüz dışarıdan hamile olduğunuz anlaşılacak şekilde karnınız büyümez, ancak vücudunuzda şişlik hissetmeniz ve bel çevrenizin kalınlaşması normaldir. Özellikle yemeklerden sonra pelvik bölgenizde baskı hissedebilirsiniz. Kıyafetleriniz yavaş yavaş sizi rahatsız etmeye başlarsa, gebe kıyafetleri için henüz erken olsa da dar kotlar yerine daha rahat giyecekler tercih etmeye çalışın.
  • Normalde uykuyu fazla sevmeyen biri olsanız da 8 haftalık gebelikte kendinizi çok yorgun ve uykulu hissedebilirsiniz. Bu sebeple uyku düzeninizde değişiklikler olabilir.
  • 8 haftalık gebelik döneminde göğüslerinizin büyümesi sutyen bedeninizde değişiklik yapmanızı gerektirebilir. Hamilelik boyunca göğüsleriniz büyümeye devam edecektir. Sutyen seçimi yaparken altlarında tel olmayan, desteksiz ve rahat sutyenleri tercih edebilirsiniz. Büyüyen göğüslerinizden beyaz bir sıvı gelmesi de normaldir. Östrojen hormonunun neden olduğu bu madde, sizi olabilecek enfeksiyonlara karşı korumakla görevlidir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı