Hafta Hafta Hamilelik

7 Haftalık Gebelik: Anneye Tüyolar

Gebelikte hızlı adımlarla ilerliyorsunuz. Peki hamileliğinizi sevdiklerinizle paylaştınız mı? Ebeveynler kadar aile büyükleri, akrabalar ve arkadaşlar da bu habere çok sevinecekler. Hala ilk trimesterde ve 2. ayın içindesiniz. Siz 7 haftalık gebe olabilirsiniz; fakat bebeğin henüz 5 haftalık.

Gebeliğin 7. Haftasında Bebekte Neler Oluyor?

Bebeğiniz mucizevi bir şekilde büyümeye devam ediyor ve bir yabanmersini boyutuna ulaştı bile. Hala küçük bir kuyruğu olsa da kol ve bacak uzuvları yavaş yavaş meydana çıkıyor ve git gide insan formuna daha yakın bir şekle dönüşüyor. 7 haftalık bebek, sizinkine tam olarak benzemese de artık ellere sahiptir. İleriki haftalarda parmakları da oluşacak. Üstelik siz hissedemeseniz bile hareketlenmeye de başladı.

Gebeliğin 7. haftası, bebeğinizin yüzü iyice şekillenmeye başlar. Beyin gelişimi vücuduna göre daha hızlı olduğundan, kafası vücuduna oranla daha büyük görünüyor. Yine de bebeğinizin böbrekleri çalışmaya hazır ve bir süre sonra işemeye başlayacak. 7.haftada bebeğin sindirim ve solum sistemi de gelişecek.

Bu hafta ona daha yakından bakacak olursanız, ince derisinin altından damarlarını görebilir; göz kapaklarının, ağzının ve dilinin şekillendiğine şahit olabilirsiniz.

 

 

7 Haftalık Gebelikte Anneye Tüyolar

  • 7 haftalık gebelikte genellikle temel hamilelik belirtileri kendini göstermeye başlar. Henüz karnınızın şişmesi için erken olabilir, ancak bu içinizde hızlıca gelişmekte olan bir canlının var olduğunu unutturmuyor.
  • Hamilelikte mide bulantısı, kadınların en çok şikayet ettiği belirtilerden biridir. Bulantı ile baş etmek için midenizi bulandıran kokulardan olabildiğince uzak durun. Yemek yapmak sizi rahatsız ediyor olabilir. Bu zamanlarda eşinizden veya bir başka birinden yardım isteyin.
  • Ruh halinize iyi gelecek aktiviteler yapın. Çünkü gerginlik ve stres mide bulantınızı azdırabilir. Çubuk kraker, makarna, tost gibi karbonhidratlı yiyecekler; ekşi ve tuzlu gıdalar tüketmek size iyi gelecektir. Bunun dışında açık havada yapılan kısa yürüyüşler de bulantınızı bastırmakta yardımcı olacaktır.
  • Hamileliğin 7. haftası karnınız henüz büyümemiş olsa da kilo almaya başlamış olabilirsiniz. Şimdiden kilo almaya başladıysam devamında çok kilo alırım endişesi ile diyet yapmayın. Yediğiniz yemekleri sırf doymak için değil, içerisindeki besin değerlerine göre yiyin.
  • Beslenmenizde et, süt, yumurta, sebze, meyve ve cıva içermeyen balık türleri mutlaka olsun. 7 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin beyin gelişimi için ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler tüketin ve bol bol su için. Eğer mide bulantınız sebebiyle bu yiyeceklerden bazılarını yiyemiyorsanız, elbette kendinizi zorlamayın. Aksi takdirde bazı yiyeceklerden tiksinip uzun süre yemeyi reddedebilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı