Hafta Hafta Hamilelik

5 Haftalık Gebelik: Bu Haftaki Gelişmeler

Rahminizin derinliklerindeki embriyo günden güne büyümeye devam ediyor. 4. haftada beta-hcg hormonu bazen testte görünecek kadar yüksek olmayabilir; ancak 5 haftalık gebelik sönemindd testler mutlaka doğru sonuç verecektir. Hamileliğinizi henüz bu haftada fark ettiyseniz bir kez daha tebrikler!

Gebelikte 5. Haftada Bebekte Ne Gibi Gelişmeler Olur?

Bu hafta miniğiniz bir elma çekirdeği büyüklüğünde. Muhtemelen şu sıralar bebeğinizin göbek kordonu oluşuyor. 6. haftaya doğru ektoderm tabakasında bebeğin beyin ve omuriliğinin gelişeceği nöral tüp oluşacak. Bu tabaka sonraki haftalarda saçlar, gözler ve tırnakları oluşturacak. Bebeğinizin iki küçük kanaldan oluşan ve çalışmakta olan minik bir kalbi var. Bu hafta içerisinde, mezoderm tabakasında bu kanallar birleşip bir kalbi oluşturacak.

Gebeliğin 5. haftası bebeğiniz bir susam tohumu büyüklüğünde. Bu haftadan sonra neredeyse 2 kat daha büyüyecek. 5 haftalık bebek ön, arka, alt ve üst bölümleriyle birlikte C şekline dönüşür. Şu an belki bir insana benzemiyor, ama ilerleyen haftalarda diğer uzuvları da oluşmaya başlayacak.

5 Haftalık Gebelere Öneriler

  • Hormonlarınız sizi alt üst etmiş olabilir. Hamilelik hakkında fazla endişeleniyor da olabilirsiniz; ancak yapabileceğiniz en güzel şey sakin olmak. Hamile olduğunuzu anladığınız zaman hemen doktorunuzdan bir randevu alın.
  • Hamilelik size yorgunluk hissi veriyor olabilir. Eğer sürekli oturduğunuz bir iş varsa sık sık ayağa kalkıp kısa yürüyüşler yapmak iyi gelecektir. Tam tersi sürekli ayakta olduğunuz bir işte çalışıyorsanız da yorulduğunuz zaman dinlenebilmeniz için kısa molalar verin.
  • Hamile olmanız spor yapmanıza engel değildir. Eğer hamilelikle ilgili bir probleminiz yoksa hafif egzersizler ve yürüyüş yapmak size iyi gelecektir.
  • 5. hafta hamilelik döneminde olmanız cinselliğinizi yaşamanıza engel değildir. Aksi bir durum yoksa ve doktorunuz da onay veriyorsa hamilelik boyunca cinsel yaşantınızı devam ettirmenizde bir sakınca yoktur.
  • Artık hamile olduğunuzu öğrendiğinize göre, eğer varsa alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınıza son vermelisiniz. Hamilelikte 5. haftada bebeğin sinirsel gelişimi gerçekleştiğinden, beslenmeniz bebeğin gelişimi üzerinde etkili olacaktır.
  • Hormonların sizi dürtmesiyle birlikte iştahınız birden artabilir. Canınızın çektiği şeyleri ufak parçalar halinde yerseniz, hem içinizde kalmayıp tadına bakmış olursunuz hem de bir anda kilo alma konusunda endişe yaşamazsınız.
  • Bebeğinizin sinirsel gelişimi için folik asit kullanın. Eğer planlı bir hamilelikse muhtemelen daha öncesinde kullanmaya başlamışsınızdır; ancak plansız bir gebelikse ve bunu bu hafta öğrendiyseniz zaten doktorunuz sizi yönlendirecektir.
  • Bebeğinizin iskelet sistemi için bolca kalsiyum ve fosfata ihtiyaç vardır. Kalsiyum ve fosfatın etkili olmasında ise D vitaminin rolü büyüktür. 5 haftalık gebelik döneminde ve sonrasında hem D vitamini içeren besinlerden hem de güneşten bol bol faydalanın.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı