Hafta Hafta Hamilelik

39 Hafta Gebelik: Bu Hafta Neler Olacak?

Nihayet bebeğiniz artık gelişim sürecini tamamladı. Siz, baba eşiniz, aile büyükleri, arkadaşlarınız hatta doktorunuz bile artık heyecanla doğumun gerçekleşmesini bekliyor. Muhteşem bir yolculuk yaptınız. Kolay değil tam 39 hafta gebelik sürecini geride bıraktınız. Peki bu hafta sizi ve bebeğinizi neler bekliyor.

39 Haftalık Gebelik Bebek ve Görülen Değişimler

  • Bebeğiniz hala yağ depolamaya devam ediyor. Böylece doğumdan sonra vücut ısısını kolayca dengeleyebilecek.
  • Bebeğinizin sinirsel bağlantıları artmaya devam ediyor. Beyni hızla büyüyor. Beynindeki bu hızlı büyüme doğumdan sonraki ilk üç ay devam edecektir.
  • Saçları uzuyor.

39 haftalık gebelikte bebek hareketleri:

Bebeğinizin boyu ve kütlesi her geçen gün artarken; plasentada bulunan amniyotik sıvı her geçen gün azalıyor. Üstelik büyük ihtimalle bebeğiniz baş aşağı duruyor. Bütün bunların sonucunda miniğinizin yeri daralır ve 39 haftalık gebelikte bebek hareketleri doğum yaklaştıkça azalabilir. Tabi bu durum güçlü tekmelerin gelmeyeceği anlamına gelmez.

39 haftalık bebeğin kilosu:

Ebeveynlerin bebeklerinin doğum öncesi gelişimi ile ilgili en çok merak ettikleri konulardan biri boy ve kilo değişimidir. 39 haftalık bebeğin kilosu 3200 gram, boyu ise 51 cm kadar bir kabak büyüklüğündedir.

Hamileliğin 39. Haftasında Anne

  • Heyecan arttıkça beraberinde korkularınızda artıyor olabilir. Bu “Nasıl bir dünyaya çocuk getiriyorum.” “Onu kötülüklerden koruyabilecek miyim?” gibi korkular yaşamanız annelik hormonlarının artması ve koruma içgüdüsünden dolayı çok normal bir durum. Panik yapmaya gerek yok, sakin olun. Siz dünyaya geldiğinizde de dünyada kötülükler vardı ve bir şekilde anne-babanız sizi korudu. Siz ona en iyi şekilde bakacak ve hep yanında olacaksınız.
  • Stresi bir kenara bırakın ve 39 haftalık gebelik sürecinin tadını çıkarın. Rahatlatıcı müzikler dinleyin. Bebeğinizin de dış ortamdaki sesleri duyabildiğini unutmayın, müzik hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır.
  • Doğum ile ilgili ya da yeni doğan bakımı ile ilgili kitaplar okuyabilir, internetten araştırmalar yapabilirsiniz.
  • Bol su için, ağır ve yağlı yiyecekler yemekten kaçının. Unutmayın ki her an doğum yapabilirsiniz.

39 Haftalık Gebelikte Doğum Belirtileri

Vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri iyi gözlemlemeniz gerekir, çünkü artık doğuma çok yakınsınız. İşte size görmezden gelemeyeceğiniz 39 haftalık gebelikte doğum belirtileri;

1.Suyun Gelmesi:

Genelde suyunuzun gelmesi öyle filmlerdeki gibi birden bardaktan boşanırcasına olmaz. Normalde yoğun gelen akıntınızdan farklı olarak daha seyreltik su gibidir ve miktar olarak biraz daha fazladır. Bu durumda amniyotik kese yırtılmış demektir ve en geç 24 saat işinde doğumun başlayacağının habercisidir.

2.Düzenli kasılmalar:

Bebeğiniz pelvise girdiğinden beri Braxton Hicks kasılmaları oluyordu. Ancak 39 haftalık gebelikte doğum belirtileri arasında en önemlilerinden biri de yalancı kasılmaların yerini gerçek doğum sancılarına bırakmasıdır. Doğum sancıları yalancı kasılmalardan farklıdır, inanın bunu siz de hissedeceksiniz. Önce yarım saatte bir başlayan ve yaklaşık 30 saniye süren kasılmalar düzenli hale geliyorsa bunlar doğum sancılarıdır. Derhal doktorunuzla irtibata geçin. Bu düzenli kasılmaların gelme aralıkları zamanla azalacaktır. Muhtemelen doktorunuz aralıklar 5dk da bir gelene kadar evde takılabileceğinizi söylemiştir. Ama siz yine de kendinizi rahat hissetmiyorsanız 10 dakikada bir gelen sancılar başlayınca doktora gidebilirsiniz. Doktora giderken sizin ve bebeğinizin doğum çantasını almayı unutmayınız.

Nihayet 39 hafta gebelik döneminde bu mucizevi yolculuğun sonuna yaklaşıyorsunuz. Sizi şimdiden tebrik ederiz. O minik meleği kucağınıza alınca bütün korkularınızı bir kenara bırakacaksınız. O muhteşem kokusunu içinize çektiğinizde dünyanın o kadar da korkunç bir yer olmadığını anlayacaksınız. İnanın harika bir anne olacaksınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı