Hafta Hafta Hamilelik

36 Hafta Gebelik: Gebelikte 36 Hafta

Her geçen gün doğuma daha da yaklaşıyorsunuz. Bebeğinizin dünyaya gelmesine yalnızca 4 hafta kaldı. Tabi size bir sürpriz yapıp erkenden gelmezse. Çünkü bu haftadan itibaren artık bebeğiniz hızlı büyüme dönemini kapattı ve doğuma hazırlanıyor. 36 hafta gebelik döneminde dünyaya gelen bebek hâlâ prematüre sayılmaktadır. Bu haftanın sonundan itibaren bebek artık gelişimini tamamlamış sayılıyor.

36 Haftalık Bebek Gelişimi ile ilgili Bilmek İstediğiniz Her şey

  • Bebeğiniz hızlı büyüme dönemini bırakmış olsa da her gün kilo almaya devam edecek. Artık solunum sistemi hariç diğer tüm sistemleri doğuma hazır. 36 haftalık bebek gelişimi, miniğinizi dünyaya geldiğinde özel bir bakıma ihtiyaç duymadan hayatta tutacak düzeydedir. Yalnızca emme refleksi tam olarak gelişmemiş olabileceğinden emme, dolayısıyla beslenme problemi yaşayabilir.
  • 36 haftalık gebelikte bebeğin kilosu ortalama 2,7 kilogram, boyu ise 47 cm bir papaya büyüklüğündedir. Bundan sonra bebeğiniz sizden aldığı besinlerle kaslarını güçlendirecek ve vücuduna bol bol yağ depolayacak. Depoladığı yağlar vücudunun kıvrımlarını dolduracak ve doğduktan sonraki pamuk yanaklar, yumuş parmaklar olacak. Ayrıca bu yağ tabakası bebeğiniz dünyaya geldikten sonra onu hem soğuktan koruyup sıcacık tutacak hem de darbelere karşı koruyacak.
  • 36 haftalık bebek gelişimi fiziksel değişim ve gelişimden ziyade; bebeğin kişilik oluşumunda kritik bir dönemdir. Bu haftadan itibaren minik bebeğinizin karakteri oluşmaya başlıyor. Çevresindeki seslere duyarlı olan bebeğinize yatıştırıcı müzikler, huzurlu bir dış ortam sunarsanız, ona güzel şeyler anlatıp tatlı tatlı sohbet ederseniz; bebeğinizde güven ve mutluluk duygusu pekişecektir. Ayrıca sizin bu dönemde kaygı düzeyinizin düşük olması, stresten uzak durmanız da bebeğinizin kişiliğini olumlu yönde etkileyecektir.
  • Bebeğinizin vücudunu annenin plasentasındaki sudan korumak için örten tüyler ve kremsi tabaka artık dökülmeye başlar. Dökülen bu maddeler bebeğiniz tarafından yutulur. Böylece miniğinizin ilk bağırsak hareketleri başlamış olur.

Hamilelikte 36. Hafta ve Annede Görülen Fiziksel Değişimleri/ Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

  • Annelerin çoğu bu dönemde yorgun ve bitkin hisseder. Bu durumdan faydalanıp bol bol yatıp dinlenin. Nasılsa 4 hafta sonra bebek emzirmekten, alt değiştirmek ve bebeğinizin gazını çıkarmaktan yatıp dinlenmeye fırsat bulamayacaksınız.
  • Bazı anne adayları ise hamilelikte 36. hafta olmalarına rağmen oldukça enerjik olabilir. Eğer enerjik gruptansanız aman sakın kendinizi doğumdan sonra gelecek misafirlere kek, börek yapıp buzluğa atmaya; temizlik yapıp yüksek yerlere tırmanmaya, yerlere eğilip ortalığı toparlamaya adamayın. Nasılsa anneniz, kaynananız, eltiniz, görümceniz illaki birileri bu işleri yapmak isteyecektir. Naz ya da gurur yapmayın, bırakın yapsınlar. Siz de bu enerjinizi düşük tempolu doğa yürüyüşleri yapmaya adayın.
  • Siz doğum hazırlıkları yaptıkça bebeğiniz de boş durmayacak. O da doğuma hazırlanmaya başlayacak. 36 hafta gebelik, bebeğinizin baş aşağı dönüp rahime yerleşeceği zamandır. Çünkü hamilelikte 36. hafta dolduktan sonra bebek iyice büyüyecek ve anne karnında hareket etmesi zorlaşacaktır. Bebeğin rahme inmesi mide ve diyaframınıza yapılan basıncı ortadan kaldıracağından artık daha rahat nefes alıp rahatça yemek yiyebileceksiniz. Yalnız yemek yiyebiliyorum diye çok da abartmayalım. Alınan her kilo doğumdan sonra vermeye uğraşacağınız 1 kilo olacaktır.

Hamilelikte 36. Hafta ve Annede Görülen Duygusal Değişimleri/ Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

  • Her geçen gün büyüyen bebeğiniz ve artan kilolarınız yüzünden hareketleriniz kısıtlanacaktır. Rahat oturup kalkamayacak olmanız biraz canınızı sıkabilir.
  • Karnınızdan dolayı yatma pozisyonlarınız da kısıtlanacak veya sırt üstü ya da yan yatmak zorunda kalacaksınız. Geceleri rahat yatamamanız uykusuz kalmanıza sebep olabilir. Uykusuz kaldıkça canınız sıkılıp biraz gergin olabilirsiniz. Bu durumda panik yapmayın. Uyumaya çalıştıkça uykunuz daha çok kaçacaktır. Rahat olun; ılık bir süt ya da ıhlamur yapın, elinize sevdiğiniz bir kitabı alın ve biraz kitap okuyun. O yorgunlukla kısa sürede uykunuz gelecektir.
  • Yolun çoğunu aldınız, 36 hafta gebelik dönemine eriştiniz. Stres yapmayın, korkmayın iyi bir anne olacaksınız. Doğum yaklaştıkça artan annelik hormonları ile zaten aksi mümkün değil. Sevdiğiniz şeyleri yapın, mutlu olun. Siz mutlu oldukça bebeğiniz de orada mutlu olacak bunu unutmayın.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı