Hafta Hafta Hamilelik

35 Hafta Gebelik: Anne ve Bebek

Normal şartlarda bebeğinizi dünyaya getirmeye 5 hafta kaldı, ancak; bu süreden 2 ya da 3 hafta önce doğum yapma ihtimaliniz de oldukça yüksek. Bebeğinizin 35 hafta gebelik süresinde dünyaya gelmesi durumunda, yoğun bakıma gerek duymadan sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. Bu hafta doğan bebeklerin çok azı, sadece kısa bir süre küvezde kalarak solunum desteği alma ihtiyacı duyar. Böyle bir durumda sakın panik yapmayın bu normal bir durumdur ve herhangi bir hayati tehlike barındırmamaktadır.

35 Haftalık Bebeğin Kilosu ve Diğer Gelişim Özellikleri

Bebeğinizin böbrekleri dışındaki iç organlarının çoğu gelişimini bu zamana kadar tamamlamıştı. 35 hafta gebelik döneminde artık böbrekler de gelişimini tamamladı. Minik yavrunuz aldığı besinin çoğunu deri altında yağ depolamak için kullanacak ve o cılız kollar ve bacaklar artık tombiş tombiş olmaya başlayacak. Hızla kilo alan 35 haftalık bebeğin kilosu ortalama 2400 gram boyu ise yaklaşık 46 -47 cm kadar bir ananas büyüklüğündedir.

Yavrunuz erkek ise ve geçen hafta testisler karından skortuma inmediyse bu hafta inebilir. Testislerin inip inmediğini ultrason muayenenizde kolayca gözlemleyebilirsiniz. Bebeğiniz daha önce inmediyse bu hafta baş aşağı inerek doğum pozisyonunu alabilir.

Bebeğin baş aşağı inmesi durumunda hareketlerinde azalma olması normal bir durumdur, bu pozisyondayken sık sık poposuyla karnınızı itecektir.

 

Gebelikte 35 Hafta ve Anne Adayında Görülen Fiziksel/ Ruhsal Değişimler

  • Üçüncü trimesterin sonlarına doğru bebeğin hızlı büyümesi ve annenin kilo artışı ile birlikte anne adayının hareketlerinde ağırlaşma olması normaldir. Eğer bebeğiniz baş aşağı pozisyona gelerek servikse inmişse, gebelikte 35 hafta ve sonrasında rahminizin mide ve akciğerlere yaptığı basınçta azalma olur. Bu sayede mide yanması, reflü ve nefes almakta zorlanma gibi problemlerinizde azalma görülür. Ancak bu defa da idrar kesesine yapılan basınç artacağından, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.
  • Bol bol su içmeniz gerektiği ile idrar kesesinin bebeğinizin baskısı altındayken sık tuvalete çıkma gerçekleri bir araya geldiğinde; gece 4-5 hatta daha sık sayıda uyanabilirsiniz. Çok sayıda uyanmanız uyku kalitenizi bozacağından, gün içinde yorgun hatta asabi olmanız kaçınılmaz. Gebelikte 35 hafta ve sonrası için size tavsiyemiz; gündüz yeteri kadar su içip gece yatmadan önce çok içmemeniz ve gün içinde fırsat buldukça dinlenmeniz olacaktır.
  • Uykusuzlukla beraber gün içindeki doğum korkusu ve bebek bakımı ile ilgili kaygılarınız geceleri kabuslar görmenize sebep olabilir. Bu durumda kaygılarınızı bir yakınınızla paylaşmanızda fayda var. Doktorunuzla görüşüp sezaryen mi yoksa normal doğum mu yapacağınızı kararlaştırıp; süreç ile ilgili bilgi edinmeniz de doğum korkunuzu azaltacaktır. Kaygı düzeyinizin normalin üzerinde olması durumunda uzman bir psikolog ile görüşmenizde fayda var.
  • Daha önceden kendini gösteren braxton hicks denen yalancı kasılmalar gebelikte 35 hafta sonrasında da görülmeye devam eder. Ancak bu kasılmalar acılı ve düzenli aralıklarla olursa mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Çünkü bebek geliyor olabilir.
  • Pembe ya da kanlı, yoğun bir akıntınızın gelmesiyle mukus tıkacınızın düşmüş olabilir. Bu durum doğumun hemen başlayacağı anlamına gelmez. Mukus tıkacının düşmesinden hemen sonra olabileceği gibi iki hafta sonra da başlayabilir. Doğumun başlayıp başlamamasına bakılmaksızın durumla ilgili doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
  • Kanamanız olması ya da suyunuzun gelmesi durumunda hemen doktorunuzu aramalısınız çünkü bebeğiniz geliyor olabilir.
  • Doğum çantanızı hazırlamadıysanız size tavsiyemiz acele edin! Miniğiniz sizden önce davranabilir.
  • Sadece gebelikte değil hayatınızın her evresinde sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmeli ve spor yapmalısınız. Bebeğinizi de bu alışkanlıklarla büyütmeniz, uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olmanız için yapacağınız en iyi yatırım olacaktır. Eğer beslenmenize yeteri kadar özen göstermiyorsanız 35 hafta gebelik hâlâ çok geç sayılmaz. Zararın neresinden dönerseniz kârdır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı