Hafta Hafta Hamilelik

32 Hafta Gebelik: 32 Haftalık Gebelikte Anne ve Bebek

Tebrikler nihayet gebelikte 8. aya girmiş bulunuyorsunuz. Eğer bebeğiniz aceleci davranıp erkenden gelmek gibi bir sürpriz yapmazsa; miniğinizi kucağınıza almanıza 8 hafta kaldı. Bu haftanın en güzel yanı çalışan anneleri ilgilendiriyor. 32 haftalık gebelikte çalışan anneler, dilerlerse yasal doğum izinlerini hemen başlatabilirler. Ancak ağır iş koşullarında çalışmayan ve çalışabilecek durumda olan anne adayları kendi talepleri doğrultusunda, izinlerini 4 hafta daha erteleyebilirler. Ertelenen süre, doğum sonrasına eklenerek kullanılabilecektir.

Doğum izni heyecanının yanında bebeğinizin gelişimi ile kendinizde meydana gelecek bedensel ve ruhsal değişimleri merak ettiğinizi biliyoruz.

32 Haftalık Bebek Gelişimi ile İlgili Merak Edilenler

Bu hafta henüz doktor kontrolüne gitmediyseniz eminim ki en çok miniğinizin kilosu ve boyunu merak ediyorsunuzdur. 32 haftalık bebeğin kilosu ortalama 1700-1800 gram; boyu 42-43 cm ortalama bir su kabağı boyundadır.

Hamilelikte uzun bir süreyi geride bıraktınız ve bu süreçte minik yavrunuz dünyaya gelebilmek için her geçen gün hızla büyüyüp gelişiyor. 32 haftalık bebek, daha fazla büyüyüp de rahimde sıkışmadan önce baş aşağı inip doğum pozisyonuna geçebilir. Eğer kontrolünüzde henüz baş aşağı iniş yapmadıysa panik yapmayın, çünkü; önünüzde doğru pozisyon için daha uzun bir süre var.

Miniğinizin iç organları gelişip, uzuvları büyümeye devam ederken, cildi de yağ depolayıp bir bebek cildi gibi pürüzsüzleşmeye devam ediyor. 32 haftalık bebek diğer haftalardan farklı olarak artık uyku ve uyanma döngülerine başlar. Yani bebeğiniz rahminizdeyken uzunca bir süre uykuya dalıp, sonra da uzunca bir süre uyanık kalabilir. Bu yüzden bir süre hareket etmezse merak etmeyin, büyük ihtimalle uyuyor hatta tatlı rüyalar görüyordur. Uyandığında ise; tekmeleme, yutma, emme, nefes alma gibi; doğduğunda da yapacağı şeyleri yapacaktır.

32 Haftalık Gebe /Anne Adayı ile İlgili Değişimler

Alınan kilolar, değişen hormon değerleri, büyüyen bebek anne adayında hem fiziksel hem de ruhsal değişimlere sebep olmaktadır. Eğer 32 haftalık gebe iseniz aşağıdaki değişimlere hazırlıklı olmalısınız.

Anne Adayında Görülen Fiziksel Değişiklikler

 • 32 haftalık gebe iseniz bundan sonra ortalama her hafta yarım kilo alacaksınız. Merak etmeyin bu yarım kilonun bir kısmı sizin bir kısmı ise bebeğiniz tarafından alınacak.
 • Bebeğinizin büyümesine odaklanmış olan metabolizmanız biraz yavaşlayacaktır. Bu durum ise gaz sıkışması, şişkinlik ve kabızlığa sebep olabilir.
 • Göğüslerinizden kolostrum gelmeye başlarsa; bebeğimin sütü boşa gidiyor diye üzülüp stres yapmayın, bu sık gözlemlenen normal bir durumdur.
 • Braxton Hicks diye bilinen; düzensiz ve ağrısız yalancı kasılmalar bu hafta da kendini gösterecektir.
 • Her geçen gün daha da büyüyen bebeğin mideye yaptığı baskı reflü rahatsızlığına sebep olur. Problemini en aza indirmek için küçük porsiyonlarda ve sık aralıklarla beslenmeye özen göstermelisiniz. Geç saatte yemek yememeli ve uyurken yastığınızla başınızı desteklemelisiniz.
 • Artan kilo alımıyla birlikte karın, göbek ve kalça bölgelerinizde çatlaklar gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Bu çatlaklar aynı zamanda çok fazla kaşınarak sizi huzursuz edebilir. Bunun için ortalamanın üzerinde kilo almamaya çalışmanızı ve gerilen derinizi yatıştırmak için çatlak kremi kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Yine kilo almanızdan ve büyüyen yavrunuzun akciğerlerinizi baskılamasından dolayı solunum güçlüğü çekebilirsiniz. Düşük tempolu yürüyüş ve hamile egzersizlerinizi düzenli olarak yaparsanız bu durum sizi çok da rahatsız etmeyecektir.
 • Büyüyen bebeğin bağırsaklara baskı yapması sonucu hemoroid görülebilir. Bu sorun genelde doğumla birlikte ortadan kalkar.
 • 32 haftalık gebelikte; demir ve kalsiyum depolarınız iyice azalmaya başlayacaktır. Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeler, taze meyve, kırmızı et, tahıl, baklagiller gibi demir miktarı fazla olan; süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum deposu besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Anne Adayında Görülen Ruhsal Değişiklikler

 • Doğumun yaklaşması ile birlikte doğum korkusunun da kendini göstermeye başlaması normal bir durumdur. Ancak stres ve korku düzeyinizin normalin üzerinde seyretmesi durumunda profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz.
 • Eşiniz ve doktorunuzla konuşup sezaryen mi yoksa normal doğum mu yapacağınıza artık karar verebilirsiniz. Bu karar kaygı düzeyinizi bir nebze olsun azaltacaktır.
 • Doğum korkusunun dışında minik bir bebeğe bakacak olmanın verdiği endişe de sizi strese sokabilir. Kaygılanmayın, bu zamana kadar bütün anneler yavrularına bakıp büyüttüyse siz de yapabilirsiniz. Bebek bakımı ve anneliğe hazırlık konulu eğitici kitaplar okuyarak hem bebek bakımı ile ilgili bilgi edinip hem de korkularınızı azaltabilirsiniz.
 • Çok da duygusal olmayan bir şarkıyı dinlerken hüngür hüngür ağladığınıza ya da çok komik olmayan bir duruma kahkahalar attığınıza şahit olabilirsiniz. Korkmayın, bu değişen ruh hallerinin sebebi kesinlikle hamilelik hormonları.

Tahmini doğum tarihinize yaklaştıkça vücudunuzda meydana gelen tüm değişiklikleri dikkatle takip etmelisiniz. Özellikle yalancı kasılmalar konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü 32 haftalık gebelikte kasılmalarınız yalancı olmayıp doğum habercisi olabilir. Kasılmalarınızın ağrılı olması, düzenli aralıklarla gelmesi, kasılmalar arasında geçen sürenin zamanla kısalması veya suyunuzun gelmesi gibi problemlerin bir ya da birkaçına sahipseniz derhal uzman doktorunuza görünmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı