Hafta Hafta Hamilelik

30 Hafta Gebelik: Anne ve Bebek

Hafta hafta gebelikte artık 20’li rakamları geride bıraktınız. Tebrikler. İkinci yirminin daha çabuk geçeceğine emin olabilirsiniz. 30 haftalık gebelik döneminde dünyaya gelen bebek hayatta kalıp, sağlıkla büyümesini sürdürebilir. Ancak bu haftada bebeğin akciğerleri, hava ortamında herhangi bir destek almadan çalışabilecek düzeyde değildir. Bu nedenle bir süre yeni doğan ünitesinde kalması gerekebilir. Aman stres yapmayın, bebeğiniz henüz gelmiyor. Sadece düşük de olsa ihtimalleri gözden geçiriyoruz.

30 Haftalık Gebelikte Bebeğin Kilosu ve Diğer Gelişim Özellikleri

Anne karnında hızla büyüyen 30 haftalık bebeğin kilosu 1300 gram, boyu ise yaklaşık 40 cm kadar bir lahana kadardır. Bebeğiniz kilo almak dışında da hızla büyümeye devam ediyor. 30 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin sindirim sistemi gelişimini neredeyse tamamlamak üzeredir. Kemik ilikleri kırmızı kan hücreleri üretmeye bu haftada başlar, ancak bebeğinizin akciğerleri henüz tam olarak gelişmedi. Bu nedenle bu haftada doğan bebekler, akciğerleri gelişimini tamamlayana kadar yoğun bakım ünitesinde, solunum cihazına bağlanmak zorunda kalabilirler.

Beynimiz, vücudumuzun yönetim merkezidir. Bu haftaya kadar bebeğinizin beyni kıvrımsız ve düz bir yüzeye sahipti. Ancak 30 haftalık gebelik döneminden itibaren bebeğinizin beyni, bir nakış gibi ince ince işlenecek, oluklar, kıvrımlar oluşturacak. Oluşan her kıvrım, bebeğinizin nöronları yani beyin hücreleri arasında kurulan güçlü bağlantıları sağlayacak. Ne kadar çok oluk ve kıvrım olursa miniğinizin beyni de o kadar iyi bir yönetici olacaktır.

Bebeğiniz uzun süredir amniyotik sıvının içerisinde ve sıvı miktarı bu haftada yaklaşık olarak 1-1,5 litre kadardır. Bebeğiniz büyüdükçe bu miktar zamanla azalacaktır.

 

Uzun süre banyo, havuz, deniz gibi sulu ortamda kalınca bile parmaklar başta olmak üzere deri yüzeyi buruşmaya başlar. Düşünün ki bebeğiniz 30 haftadır amniyotik sıvının içinde ve onun narin cildi bu durumdan etkilenmiyor. Çünkü vücudunu kaplayan lugano tüyleri, yani minik kürkü ve kremsi verniks kazeoza tabakası miniğinizi sıvının etkilerinden korur. Bu tüyler ve kremsi tabaka ayrıca vücudunun ısı kaybetmesini engelleyerek vücut ısısını dengeler.30 haftalık gebelik döneminde lugano tüyleri ve verniks kazeoza artık dökülmeye başlayacak ve bebeğinizin derisi bolca yağ depolamaya başlayacaktır. Bu yağ deposu ilerleyen haftalarda iyice tüysüz kalacak olan minik meleğinizin ısı dengesini sağlayacak.

30 Haftalık bebek hareketleri en iyi karnınız tokken ve dinlenme pozisyonundayken hissedilir. Ancak her gün aynı tempoda, coşkulu bir şekilde sizi tekmelemesini, karnınızın içinde bir o yana bir bu yana süzülmesini beklemeyin. Bazen o da modunda olmayıp, biraz tembellik yapabilir.

 

Hamileliğin 30. Haftasında Annede Görülen Fiziksel ve Duygusal Değişiklikler

 • Hormon değerleriniz alt üst oldu, bu durum elbette ki duygusal olarak da kendini gösterecektir. 30 haftalık gebelikte biraz duygusal olmanız, her izlediğiniz haberde, duyduğunuz olayda ağlamanız normal. Size tavsiyemiz olayları fazla içselleştirmemenizdir. Haberleri izledikçe ağlıyor musunuz? O zaman izlemeyin, bırakın eşiniz izleyip sonra önemli olayları size özet geçsin.
 • İlk haftalarda görülen mide bulantıları bu dönemde yerini mide ekşimesine bırakır. Bunun yanında bir de migren ağrıları görülebilir.
 • Bebeğiniz büyüdükçe hem mesanenize hem de akciğerlerinize daha fazla baskı yapacaktır. Bu nedenle daha sık idrara çıkabilir ve nefes darlığı problemi yaşayabilirsiniz.
 • Hem hamileliğin getirdiği yorgunluk hem de büyüyen karnınızın verdiği rahatsızlık nedeniyle uyku problemleri yaşayabilirsiniz.
 • Beslenmenize dikkat etmezseniz çok fazla kilo alabilirsiniz. Fazla karbonhidrat tüketerek yani fazla baklava, çikolata, kek, börek yiyerek gereksiz aldığınız her bir kilo; vermek için aylarca uğraşacağınız 1 kilo olarak karşınıza çıkacak.

30 Haftalık Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

 • Dengeli ve düzenli beslenin. Haftada en az iki gün balık tüketin. Bol bol meyce sebze tüketin. Hamur işi ve tatlı aşerme olayını fazla abartmayın.
 • Bol bol dinlenerek migreninizi azaltabilirsiniz.
 • Uykusuzluk sorununu çözmek için kafeinli içeceklerden uzak durun. Yatma saatinden önce elinize cep telefonu, tablet veya bilgisayar almayın. Hatta yattığınız odada dahi bulundurmayın.
 • Nefes darlığı probleminiz artarsa mutlaka doktorunuzla bunu paylaşın.
 • Aklınıza gelen sorularınızı liste yapın. Böylece doktordan çıktıktan sonra unutup sormadıklarınız aklınıza geldikçe hayıflanmaktan kurtulursunuz.
 • Yeni doğan bakımı, bebek gelişimi ve anne eğitimi ile ilgili kitaplar alabilirsiniz.
 • Sizi üzen ve mutsuz eden kişilerden de ortamlardan da bir süre uzak durun.
 • İşte hamileliğin en güzel kısmı. Artık bu dönemde bebeğiniz için alışverişe başlayabilirsiniz.

Hamilelikte 30 Hafta Kaç Ay?

Annelerin en çok merak ettikleri konulardan biri de bebeklerinin gelişim dönemi içerisinde bulunduğu haftanın hangi aya tekabül ettiğidir. 30 hafta kaç ay diye merak ediyorsanız; tam olarak 7,5 aylık hamilesiniz demektir. 30 haftalık gebelik demek; hamilelikte uzun bir süreyi geride bıraktınız ve artık bebeğinizi bekliyor olmanın heyecanı her geçen gün daha da artacak demektir. Size tavsiyemiz, sakin günlerin tadını çıkarın ve bebeğiniz gelene kadar iyice dinlenin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı