Hafta Hafta Hamilelik

29 Hafta Gebelik: 29 Hafta Gebelikte Anne ve Bebek

Her geçen gün bebeğinizi kucağınıza alacağınız güne daha da yaklaşıyor olmanız gerçekten de heyecan verici. 28 haftalık uzun bir süreyi geride bıraktınız. Bu hafta da bebeğiniz hızla büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Tabi miniğinizin bu değişim ve gelişimi göstermesini sağlayan bedeniniz de bu süreçten etkilenecek ve bedeninizde birtakım belirtiler şeklinde ortaya çıkacaktır. Hadi öyleyse 29 hafta gebelik döneminde sizi ve yavrunuzu nelerin beklediğine bir göz atalım.

29 Haftalık Bebek Gelişimi ile İlgili Merak Ettikleriniz

Anne ve baba adayları her doktor muayenesine aynı heyecan ve coşkuyla giderler. Çünkü ebeveynler muayene esnasında, ultrason cihazının ekranından de olsa bebeklerini görme şansı bulurlar. Çoğu anne adayı “Keşke evde bir ultrason cihazı ola da bütün gün bebeğimi izlesem.” fikrini çılgınca aklından geçirir. Bu istek mümkün olmasa da 29 haftalık bebek ne kadar büyümüş ve gelişimi ne aşamada bunu sizler için özetleyebiliriz.

Kemikleri uzamaya ve kalınlaşmaya; kütlesi ise artmaya devam eden 29 haftalık bebek, artık yeni doğmuş bir bebeğin görünümüne çok yakın. Cildi depoladığı yağ nedeniyle pürüzsüz ve dolgun.

29 Haftada Bebeğin Kilosu ve Boyu:

Tabi ki ebeveynlerin anne rahmindeki yavruları ile ilgili en çok merak ettikleri konulardan biri bebeğin kütle ve uzunluk bilgisidir. 29 Haftada Bebeğin Kilosu ortalama 1150 g, boyu ise 38 cm civarındadır. Bu ölçülere bakıldığında bebek yaklaşık olarak bir tatume kabağı büyüklüğündedir. Beyni büyümeye, vücudunu kusursuz bir şekilde yönetecek kıvrımlarını oluşturmaya devam etmektedir. Büyüyen beyine yer açabilmek için bebeğin kafatası da büyüyecektir.

 • Bebeğinizin beyin gelişimi, vücut sıcaklığını kontrol edebilecek düzeye ulaşmıştır.
 • 29 haftalık bebek akciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor. Ancak hâlâ 29 hafta gebelik döneminde dünyaya gelmesi durumunda, solunum desteği almadan çalışabilecek düzeyde gelişmemiştir.

 

29 Haftalık Hamilelikte Anne Adayında Görülen Fiziksel ve Ruhsal Değişiklikler


Bel ve Bacak Ağrıları:

Artık pek de minik sayılmayan bir bebeği, üstüne birde gebelik döneminde aldığınız kiloları taşımak çok da kolay değil. Bu fazla kütle belinize ve bacaklarınıza ekstra ağırlık yaparak 29 hafta gebelik döneminde ağrılara sebep olabilir.

Yorgunluk:

Progesteron adı verilen hamilelik hormonunun sebep olduğu yorgunluk hissi ve büyüyen karnınız ve aldığınız kiloları taşımanızın kendinizi sürekli halsiz hissetmenize sebep olması kaçınılmazdır.

Bacak Krampları:

Hamilelikte çok sık görülen bacak kramplarının sebebi tam olarak bilinmese de, bebeğin kemik gelişimi için annenin kalsiyum ve potasyum rezervini azaltması, anne adayının artan kilolarının bacaklara baskı yapması ya da büyüyen rahmin bacaklara giden sinirlere baskı yapması olası sebepler arasındadır.

Mide Ekşimesi:

Hamilelik hormonu olan progesteron seviyesindeki artış düz kasların çalışmasını yavaşlatarak biraz gevşemesine sebep olur. Bu gevşeme midedeki düz kasları da yavaşlatarak sindirimi zorlaştırır ve midede yanma hissinin oluşmasına sebep olur.

Kabızlık:

Progesteron denen hamilelik hormonunun düz kasları yavaşlatması, bağırsakların çalışmasını da etkiler. Artık daha yavaş çalışan bağırsakların kaçınılmaz sonu ise kabızlık olacaktır.

Supin Hipotansif Sendromu

Hamilelik döneminde sık rastlanan bir durumdur. Gebenin sırt üstü yatması kan basıncı ve kalp atışına değişikliğe neden olur. Eğer uzun süre pozisyon değiştirilmez ve gebe bu durumdayken aniden ayağa kalkarsa baş dönmesine sebep olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında anne adayı güvenli bir şekilde yerine oturmalı ve baş dönmesinin geçmesini beklemelidir.

Sık İdrara Çıkma:

Büyüyen rahminiz idrar kesenize basınç yapar ve sık sık idrara gitme hissine sebep olur. Özellikle geceleri uykunuzun bölünmesine sebep olan sık idrara çıkma bir süre sonra ciddi anlamda sinir bozucu olabilir.

Uykusuzluk:

Büyüyen karnınız, bacaklarınızdaki kramplar, gece uyurken sık idrara çıkma, bel ve bacak ağrıları, doğumun yaklaşıyor olmasının verdiği endişe ve heyecan uykularınızın kaçmasına sebep olabilir.

Hemoroid:

Ağırlaşan rahmin bağırsaklara baskı yapması ve kan akışını artırmak için damarların bir miktar genişlemesi hemoroide sebep olabilir. Problemin etkileri doktorunuzun vereceği bir kremle en aza indirilebilir. Merak etmenize gerek yok, normal bir durumdur ve genelde doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Kaygı düzeyinde artış ve depresyon:

Anne adayının gebeliğin sonuna doğru kaygı düzeyinde artış görülmesi sık rastlanan bir durumdur. Bir bebeği dünyaya getirecek ve bakımını üstlenecek olmanın verdiği sorumluluk, gebeliğin sebep olduğu fiziksel rahatsızlıklar, uykusuzluk, doğum korkusu ve daha birçok etken kaygıya sebep olabilir. Bu çok normal bir süreçtir ancak bazı anne adaylarında yüksek kaygı düzeyi, bir süre sonra depresyona sebep olabilir.

Annelere Tavsiyeler

 • Bebeğinizin kemik gelişimini desteklemek ve bacak kramplarınızı en aza indirmek için süt, peynir, yoğurt gibi bol kalsiyumlu yiyecekler tüketin.
 • Bebeğin beyin gelişimini desteklemek için bol bol folik asit, C-vitamini, protein ve demir kaynağı olan yiyecekleri tüketiniz.
 • Uykusuzluk problemini çözmek için yatmadan önce rahatlatıcı müzikler dinlemeyi, ılık bir süt içmeyi ya da ılık bir duş almayı denemeniz işe yarayacaktır.
 • Supin Hipotansif Sendromundan kaynaklı oluşabilecek baş dönmesini engellemek için, uzun süre sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih etmenizde fayda var.
 • Yorgunluğu en aza indirmek için fırsat buldukça dinlenin. Hatta şöyle ki bu günlerin tadını çıkarın. Çünkü bebek geldiğinde dinlenmeye fırsat bulamayabilirsiniz.
 • Kabızlık probleminin etkilerini en aza indirmek için bol bol su için ve lifli doğal gıdalar tüketin.
  Düşük tempolu yürüyüş ya da doktorunuzun önereceği başka bir hamilelik sporu yapın.
 • Depresyona girme olasılığınızı en aza indirebilmek için, 29 hafta gebelik süresince sizde stres kaynağı olan etkenleri uzaklaştırmak ve yok etmek adına tedbirler almalısınız. Gerekirse uzman bir psikologdan yardım almakta fayda var.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı