Hafta Hafta Hamilelik

28 Hafta Gebelik: 28 Hafta Gebelikte Anne ve Bebek

Tebrikler, uzun bir 27 haftayı geride bıraktınız. Her geçen hafta doğuma daha da yaklaşıyor ve bebeğinizi kucağınıza almak için sabırsızlandığınızı biliyoruz. Acaba bebeğiniz kime benzeyecek, gözleri ne renk olacak, onu kokladığınızda neler hissedeceksiniz… daha birçok soru aklınızı meşgul ediyor. Bütün bu soruların cevabını almak için minik yavrunuzu kucağınıza almayı beklemeniz gerekiyor. Öyleyse gelin biz 28 hafta gebelik döneminde hem siz hem de bebeğinizi neler bekliyor ona bakalım.

28 Haftalık Bebek Gelişimi ile İlgili Merak Ettikleriniz

Gün geçtikçe büyüyen karnınız, bebeğinizin de hızla büyüdüğünü gösteriyor. Hadi biraz 28 haftalık bebek gelişiminden bahsedelim.

Bebeğiniz hızla kilo almaya devam ediyor ve doğumdan sonra dışarıdaki ortamda vücut ısısını koruyabilmesi için deri altına bolca yağ biriktiriyor. Kucağınıza aldığınız minik bebeğin tombul yanakları ve pofuduk ellerinin sebebi; bu alınan kilolar ve biriken yağlar olacaktır.

 

28 Haftada Bebek Kilosu ve Boyu:

Ebeveynlerin hafta hafta gebelik süresince en çok merak ettikleri konulardan biri bebeğin uzunluk ve kütle artışındaki değişimdir. Miniğiniz iri bir patlıcan büyüklüğüne ulaştı. 28 haftada bebek kilosu 1005 g, boyu ise 37 cm civarındadır.

 • Miniğiniz kapalı olan göz kapaklarını artık açıp kapatabilecek. Göz reseptörleri her geçen gün gelişen bebeğiniz, 28 hafta gebelik döneminde gece ve gündüzü ayırt edebilecektir.
 • Beyninde milyonlarca nöron gelişiyor ve bilinçten sorumlu olan bölümü bu hafta hızla gelişmeye başlıyor.
 • Bebeğiniz gün içinde belli aralıklarla uyku moduna geçip bir süre uyuyacak, sonra uyanıp bir süre de uyanık kalacaktır. Bu nedenle gün içerisinde bebeğinizin hareket etmediğini fark ederseniz hemen panik yapmayın. Büyük bir ihtimalle uyuyordur. Ancak durumu mutlaka takip etmeniz gerekir.  haftalık bebek hareketsizliğinin uzun sürmesi normal değildir. Böyle bir durumda en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekir.

28 Haftalık Anne Adayında Görülen Fiziksel ve Ruhsal Değişiklikler

Bebekte meydana gelen değişiklikler, annenin bedeninde de birçok değişikliğe sebep olmaktadır. Bu değişiklikler ise anne adayını hem bedenen hem de ruhen etkiler. 28 hafta gebelikte anne adayında aşağıdaki değişiklikler görülür.

Ayak ve bacaklarda uyuşma:

Özellikle dinlenme ve uyku esnasında ayak ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşukluk görülür. Bu duygu ağrı ve acıdan çok huzursuzluk hissi vererek uykunuzun kaçmasına sebep olur. Problem gebelikten sonra kısa bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Bel Ağrısı:

Artan kilolarınız, büyüyen karnınız ve bebeğinizin ağırlığı belinize baskı yapacaktır. Bu baskı sonucu bel ağrısı yaşamanız normaldir. Son aylara yaklaştıkça etkileri daha da artacak olan bu problem doğumla birlikte son bulacaktır.

Uykusuzluk:

Progesteron hormonu düzeyinin artması sonucu yorgunluk hissi duyulması normaldir. Doğum sonrası hormonlarınız normal düzeye eriştiğinde, biyolojik sebeplerden kaynaklı uykusuzluk son bulsa da; alt değiştirme, emzirme, bebek uyutma gibi bebek bakımından kaynaklanan uykusuzluk devam edecektir

Yorgunluk:

Hem hamilelik hormonları hem de büyüyen rahminizi taşımakta zorlanmanız, yorgunluk hissinin oluşmasına sebep olur.

Solunum Zorluğu:

Bebeğinizin kütlesi arttıkça rahminiz genişleyecek ve kendisine yer açmak için akciğerlerinize baskı yapmaya başlayacaktır. Bu baskı sonucu nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. İlerleyen haftalarda nefes almak daha da zorlaşacaktır ancak doğumla birlikte sorun tamamen ortadan kalkacaktır merak etmeyin.

Doğum Çatlakları:

Artan kilolarınızla birlikte büyüyen göbeğinize yer açmaya çalışan deriniz bu genişlemenin hızına dayanamayıp yer yer çatlaklar oluşturacaktır. Doğumdan sonra bu çatlakların belirginliği bir miktar azalsa da tamamen ortadan kalkmayacaktır. Bu nedenle çatlaklarla oluştuktan sonra değil, henüz oluşmadan önce mücadele etmelisiniz.

Yalancı Kasılmalar:

Adından da anlaşılacağı gibi bunlar doğum sancıları değildir. Oluşma sebebi ise rahminizi doğuma hazırlamaktır. Doğum sancılarından farklı olarak hafif ağrılar eşliğinde gelen kısa süreli kasılmalardır.

Depresyon ve sinirlilik:

Artan kilolar, uykusuzluk, yorgunluk, bel ağrısı, doğum korkusu ve doğumdan sonra minicik bir bebeğin bakımını üstlenme sorumluluğu gibi sebepler stres hatta depresyona sebep olabilir. Stres kaynağı olan etkenleri ortadan kaldırarak süreçle baş edebilirsiniz.

Annelere Tavsiyeler

 • Eğer bebeğinizle kan uyuşmazlığı yaşıyorsanız, doktorunuz bu hafta immünoglobulin iğnesi yaptırmanızı önerebilir.
 • Yorgunlukla baş edebilmek için bol bol dinlenin.
 • Uykusuzluk problemiyle baş edebilmek için yatmadan önce uykunuzu kaçıracak kafeinli içeceklerden uzak durun. Yatakta bel, sırt, baş ve bacak arasını yastıklarla destekleyerek uyumak için rahat bir pozisyon bulun.
 • Otururken ya da arabada yolculuk ederken belinizi ve bacaklarınızı bir yastıkla destekleyin.
 • Yatmadan önce dinlendirici müzikler dinlemek ılık bir ıhlamur ya da süt içmek uykunuzun gelmesine yardımcı olabilir.
 • Çatlak oluşumunu en aza indirmek için ortalamanın üzerinde kilo almamaya çalışın. Vücudunuzu bol bol nemlendirin ve çatlak oluşma ihtimali olan bölgelerinizi çatlak kremi sürün.
 • Yalancı kasılmaları yaşadığınızda süreci takip edin. Çünkü kasılmalar yalancı değil gerçek olabilir. Eğer kasılmalarınız her seferinde daha kısa aralıklarla geliyor ve her defasında daha uzun sürüyor ve şiddetini arttırıyorsa derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Erken doğum söz konusu olabilir.
 • Bebeğinizin bakımı ile ilgili kişisel gelişim kitapları okuyarak süreç ile ilgili bilgi edinerek korkularınızla başa çıkabilirsiniz.
 • Kaygı ve stres düzeyinizin gündelik hayatınızı olumsuz etkileyecek düzeye ulaşması durumunda mutlaka uzman bir psikologla iletişime geçmelisiniz.
 • Doğum şeklinize, doğum yapacağınız doktor ve hastaneye 28 hafta gebelik döneminden itibaren karar vererek bu stresi ortadan kaldırabilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı