Hafta Hafta Hamilelik

27 Hafta Gebelik: 27 Hafta Gebelikte Anne ve Bebek

Tebrik ederiz, nihayet 2. Trimester döneminin sonuna geldiniz. Yani 27 hafta gebelik ile hamilelik denen mucizevi dönemin 2/3 sini tamamlamış oldunuz. Eğer ekstrem bir durum olur da bebeğiniz bu hafta dünyaya gelirse sağlık durumu ne olur? Bebeğinizin gelişimi şu anda ne durumdadır ve anne adayında ne gibi değişiklikler meydana gelebilir ve bilmeniz gereken daha birçok önemli bilgiyi sizin için araştırıp bir araya getirdik.

27 Haftada Bebek Gelişimi ile İlgili Merak Ettikleriniz

 • Miniğinizin akciğerleri tam olarak gelişmedi. Fakat herhangi bir sebepten dolayı bebeğinizi bu hafta dünyaya getirmek zorunda kalırsanız, miniğiniz solunum desteği ile hayatta kalabilecektir. Akciğerleri solunum desteğine ihtiyaç duymayacak kadar geliştikten sonra ise sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilecektir.
 • 27 haftada bebek akciğerleri, henüz gelişimini tamamlamasa da nefes alıp verme refleksi yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bu refleks sonucu nefes alıp vermeye çalışan bebek, hava soluyamadığından plasenta içerisindeki amniyotik sıvıyı yutar ve hıçkırmaya başlar. Bazen çok kısa bazen ise dakikalar süren bu hıçkırıkları dikkat kesildiğiniz sürece kolayca hissedebilirsiniz.
 • Bebeğinizin beyin hücreleri ve bu hücreler arasındaki bağlantılar daha da güçlenir. Bunun sonucu olarak duyu organları gelişen bebeğiniz artık gözlerini açıp kapatabilir, sesinizi duyabilir hatta sizin ve eşinizin sesini birbirinden ayırt edebilir.
 • 27 haftada bebek, düzenli olarak uzun süre uyuyup uzun süre uyanık kalıyor. Eğer birkaç saattir bebeğiniz pek kıpırdayıp tekme atmıyorsa uyuyor olabilir. Merak etmeyin kısa bir süre sonra uyanıp bu sessizliği telafi edecektir.

Bebek gelişimi ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de bebeğin kütle ve uzunluğundaki artıştır. 27 haftada bebek kilosu ortalama olarak 800-850 gram, boyu ise 35-37 cm arasında değişerek bir kıvırcığın boyuna yetişmiştir.

27 Haftalık Anne Adayında Görülen Fiziksel ve Ruhsal Değişiklikler

2. Trimesterin sonuna gelen bebeğin büyümesi ve gelişmesi anne adayında da birçok değişikliğin meydana gelmesine sebep olmaktadır. En sık görülen belirti ve değişikliklere bir göz atalım.

Bel Ağrısı

Fiziksel olarak her geçen gün büyümeye devam eden bebeğiniz, karnınızın iyice büyümesine ve hareketlerinizin ağırlaşmasına sebep olacaktır. Bu durum sonucu bel ve bacaklarınızda ağrıların oluşması normaldir.

Baş Dönmesi

Sık sık baş dönmesi şikayetinde bulunmanız 27 haftalık hamile için normal bir durumdur. Çünkü artık kanınızdaki demir rezervi azaldı, kan şekeriniz daha düşük düzeylerde ve gittikçe büyüyen rahminiz damarlarınızı sıkıştırarak kanınızın akış hızını azaltıyor. Tüm bu etkilerin sonucu ise; bedeninizde baş dönmesi olarak hissedilecektir.

Sık İdrara Çıkma

Büyüyen rahminiz ve ağırlaşan yavrunuz idrar kesenize basınç yaparak sık sık idrara çıkmanıza, hatta bazen bir hapşırık ya da öksürme sırasında altınıza kaçırmanıza bile sebep olabilir. Bu problemin geceleri de yaşanması uykunuzun sürekli bölünmesine ve sinirlerinizin bozulmasına sebep olabilir.

Braxton Hicks Kasılmaları

Diğer adı yalancı kasılma olan ve hafif bir sancı ile gelen kasılmalardır. Az ağrılı ve kısa süreli olan bu sancıların yaşanması normaldir. Ancak sancıların şiddeti artar ve düzenli aralıklarla hissedilmeye başlarsa; erken doğum ihtimaline karşı derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Hemoroid

27 haftalık hamile olmanız, bebeğinizin iyice büyüdüğü ve ağırlaşmaya başladığı anlamına gelmektedir. Ağırlaşan bebek bağırsaklarınıza baskı yaparak kalın bağırsağınızın bir miktar dışarı çıkmasına ve hemoroid başlangıcına sebep olabilir. Panik yapmanıza gerek yok, genelde bu problem doğumdan kısa bir süre sonra ortadan kalkar.

Kabızlık

Hamilelik hormonu olan progesteron seviyesinin artması sonucu düz kasların çalışması yavaşlar. Bu durum düz kaslardan oluşan bağırsaklarınızdaki hareketlerin de yavaşlamasına ve sonucunda kabızlık oluşumuna sebep olur.

Ciltte Lekelenme ve Koyulaşma

Gebeliğin ilerlemesi ile cildinizde koyulaşma ve lekelenmeler görülebilir.

Yüksek Düzeyde Kaygı ve Korku

Hem hamilelik hormonlarının sebep olduğu ani ruh değişimleri hem de yaklaşan doğum ve bir bebek sahibi olmanın verdiği sorumluluk biraz sinirlerinizin bozulmasına sebep olabilir. Kaygı ve korkularınızla baş edebilmek için; bol bol bebek bakım ve gelişim kitapları okumanız, doktorunuzla birlikte doğum şeklinize şimdiden karar verip hazırlanmanız işe yarayabilir.

Annelere Tavsiyeler

 • Bel ve bacak ağrılarınızı azaltmak için bol bol dinlenin. Bebek gelince buna pek fazla zamanınızın olmayacağını düşünerek dinlenmenin iyice tadını çıkarın.
 • Sizi duyabilen bebeğinizle sohbet edin, ona şarkı söyleyin ve masal anlatın, inanın sizi duyacaktır.
 • Uykusuzluk problemi ile baş edebilmek için geç saatte çay ve kahve gibi kafeinli içecekler ve yağlı, ağır yiyecekler tüketmeyin. Ilık bir süt uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Daha konforlu bir uyku için bel ve bacaklarınızı yastıklarla destekleyerek uyuyun. Bebeğiniz henüz gelip de evin baş tacı olmadan bol bol şımarıp ve eşinizden bacaklarınıza hafif bir masaj yapmasını rica edebilirsiniz.
 • Baş dönmesi problemi ile karşılaşmanız durumunda hemen güvenli bir yere temkinli bir şekilde oturup geçmesini bekleyin.
 • Sık idrara çıkma problemi ile baş edebilmek için yatmaya yakın saatlerde çok fazla su içmemeye dikkat edin.
 • Hemoroid problemi yaşamanız durumunda mutlaka doktorunuza bilgi verin. Gebelikte kullanmanızda sakınca olmayan ve hekiminizin verdiği bir kremi ile problemi bir miktar yatıştırabilirsiniz.
 • Kabızlık problemi ile baş edebilmek için bol bol lifli gıdalar ve su tüketin. Lekelenmenin artmasını engellemek için doktorunuzun önereceği koruyucu bir kremikullanarak güneşe çıkmanızda fayda var.
 • Ciltteki lekelenmenin artmasını engellemek için doktorunuzun önereceği koruyucu kremi kullanarak güneşe çıkmanızda fayda var.
 • Yüksek kaygı düzeyi, anksiyete ve depresyon gibi problemler yaşamanız durumunda en kısa sürede uzman bir psikolog ile iletişime geçip yardım almanız problemi kolayca çözüme ulaştıracaktır.

İlerleyen hamilelik sonucu anne adaylarında görülen değişimler sizi korkutmasın. Unutmayın ki bunların hepsi bu doğal sürecin bir parçası ve geçici. 27 hafta gebelik süresinde sizi nelerin beklediğini bildiğiniz sürece her şeyin siz ve bebeğiniz için çok daha kolay olacağını unutmayın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı