Hafta Hafta Hamilelik

26 Hafta Gebelik: Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

Tebrikler, nihayet 6 ayı geride bıraktınız ve gebeliğinizin 7. ayı içerisindesiniz. 26 hafta gebelik süresince bebeğiniz büyümeye ve gelişmeye devam ederken; sizin de değişen hormon değerlerinizden kaynaklı olarak hem vücudunuzda hem de bedeninizde birçok değişikliğin meydana gelmesi kaçınılmaz. Bu hafta sizde ve bebeğinizde görülen değişikliklere birlikte bir göz atalım.

26 Haftalık Bebek Gelişimi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Minik yavrunuz bu hafta gelişim bakımından önemli bir süreç içerisindedir. 26 haftalık bebek artık çok da minik olmadığı gerek hareketlerindeki yoğunluk gerekse tekmeleriyle varlığını size sık sık hissettirecektir.

 • Bebeğiniz bu hafta ilk nefes alma pratiğini yapmaya başlar. Burun delikleri bu haftadan itibaren açılan minikler, amniyotik sıvıyı burun deliklerinden çekerek solunumda görevli olan kaslarını ve akciğerlerini çalıştırmaya başlarlar. Bebeğinizin bronşcukları daha fazla dallanır ve alveol denen hava kesecikleri belirginleşmeye başlar.
 • 26 hafta gebelik süresince bebeğinizin gözleri, görüntünün oluşabilmesi için hızla gelişti. Bu gelişim tamamlanana kadar göz kapakları kapalı olan miniğin, 26. haftadan itibaren göz kapakları açılmaya başlar.
 • Dudakları belirginleşir ve diş etlerinin altında bebeklik döneminde çıkacak olan dişler tomurcuklanmaya başlar.
 • Doğuştan kazanılmış reflekslerden biri olan yakalama refleksi bu dönem gelişmeye başlar. 26 haftalık bebek için göbek bağı sürekli tutup yakalayabileceği en eğlenceli oyuncaktır.
 • Emme refleksi iyice kuvvetlenir, sık sık elini ve parmaklarını emer. 26 hafta gebelik kontrolü esnasında ultrason görüntüsünde bu anı yakalayıp resimleyebilirseniz bebeğinize yıllar sonra gösterebileceğiniz harika bir anı olacaktır.
 • Bebeğinizin beyin hücrelerinin sayısı artarken, nöron adı verilen bu hücreler arasındaki bağlantılar güçlenir. Bu değişim yavrunuzun beyin fonksiyonlarının gelişmesi anlamına gelir. 26 haftalık bebek artık duyduğu seslere tekme atarak tepki verebilir.

Hamileliğin her haftasında olduğu gibi bu hafta da en çok merak edilen sorulardan biri bebeğin boyu ve kilosudur. 26 haftalık bebeğin kilosu ortalama olarak 720-760 gram arasında, boyu ortalama olarak 35 cm civarında bir taze soğan büyüklüğündedir.

 

26 Haftalık Hamileler ve Görülen Önemli Değişimler

Bebeğinizin boyunun büyümesini, kütlesinin artmasını, iç organlarının gelişip görevini yapabilecek düzeye gelmesini sağlayan gebelik hormonları, anne adayının vücudu ve psikolojisi üzerinde de birtakım tepkilere yol açmaktadır. 26 haftalık hamileler arasında görülen en belirgin belirtilerden bahsedecek olursak;

 • Gebeliğin neredeyse 2/3’sini geride bırakan 26 haftalık hamileler bu hafta mide yanması, reflü, sık idrara çıkma ve büyüyen karın sebebiyle rahat pozisyonda yatamama gibi nedenlerden dolayı uykusuzluk problemi çekmeye başlayabilir.
 • Göbeğinizin büyümesiyle birlikte bu haftadan itibaren göbeğiniz iyice gerginleşerek göbek deliğinizi dışarı çıkabilir.
 • Büyüyen bebeğinizin tekme ve yumruklarını artık daha güçlü hissedebileceksiniz.
 • Anne adayının vücudu bu haftalarda ödem toplayabilir. Ödemden dolayı vücutta biraz şişlik olması normaldir. Ancak şişlik miktarının fazla olması preeklampsi yani gebelik zehirlenmesinin belirtisi olabileceğinden, böyle bir durumda derhal uzman bir doktora gidilmelidir.
 • Progesteron miktarının artmasından kaynaklı olarak damarlardaki kan miktarı ve bunun sonuncunda kan basıncında da artış görülmesi normaldir. Bu durum tansiyonun bir miktar yükselmesine sebep olabilir. Ancak uzun süreli ve normalin çok üzerindeki yüksek tansiyon gebelik zehirlenmesi belirtisi olabileceğinden, derhal doktora gidilmelidir.
 • 26 haftalık hamileler Braxton Hicks kasılmaları da denilen yalancı kasılmalara sıkça karşılaşabilir. Kısa süreli ve düşük şiddetli bu kasılmaların doğumun başlamasıyla bir ilişkisi yoktur.
 • Gebelikle birlikte değişen endokrin sistem anne adayında unutkanlığa sebep olabilir. Eğer unutkanlık yaşamaya başladıysanız merak etmeyin, bebeğinizi dünyaya getirmenizle birlikte bu problem de son bulacaktır.

Anne adayı hem kendi hem de bebeğinin sağlığını korumak ve bebeğin gelişimini olumlu yönde desteklemek için; tüm hamilelik boyunca olduğu gibi 26 hafta gebelik haftası içerisinde de beslenmesine dikkat etmelidir. Anne adayının hazır ve paketli ürünlerden uzak durması, organik ve taze besinler tüketmesi gerekmektedir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı ve doktorun onayıyla kendisine uygun gebelik sporları yapmalı ve düşük ritmli yürüyüşlere çıkmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı