Hafta Hafta Hamilelik

25 Haftalık Gebelik: Anne ve Bebek

Rahminiz yaklaşık bir futbol topu büyüklüğündeyken artık duygularınız iyice karışmaya başlayabilir. Bebeğinizin ismine henüz karar vermediyseniz, düşünmenin vakti geldi. İsim seçme konusu bazı ailelerde problem haline gelebilir. Ancak bu heyecanlı zamanları gerginliğe dönüştürmek yerine orta yolu bulmaya ve işi daha eğlenceli hale getirmeye çabalamalısınız. Daha iyi bir hamilelik geçirmek için bol bol su içmeli, beslenmenize dikkat etmeli ve egzersiz yapmalısınız. Bakalım 25 haftalık gebelik dönemi sizin için nasıl geçecek?

25. Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

  • Bebeğinizin vücudu günden güne daha da yağlanıyor. 25 haftalık bebeğin kilosu yaklaşık olarak 680-750 gr ağırlığında ve bir karnabahar büyüklüğündedir. Baştan ayağa yaklaşık 22 cm olan minik bebeğiniz, bu hafta da yağ dokusunu arttırmaya devam ederek buruşuk görünümlü vücudunu daha gergin bir hale getiriyor.
  • 25 haftalık bebek tahmin ettiğinizden daha gelişmiştir. Bu hafta bebeğin burun delikleri işlev kazanmaya başlar. O, artık amniyon sıvısı içinde nefes alıp verme antrenmanlarına başladı bile. Bu haftadan itibaren el ayasının çizgileri oluşacak. Ayrıca el ve parmakları artık daha fazla hareket ediyor. Onu ultrasonda izleyecek olursanız gittikçe kalınlaşan göbek kordonunu sıkıp bıraktığını bile görebilir, parmağını emmesini seyredebilirsiniz.
  • Bebeğinizin beyin zarı bu hafta gelişmeye, saçları ise uzamaya devam ediyor. Buna mukabeleten sizin saçlarınız da dökülmeyi bırakıp daha gür bir hal alacaktır. Ses telleri çalışır vaziyete geliyor ve bu da miniğinizin hıçkırmasına sebep olabilir.

Gebelikte 25. Haftada Annedeki Değişimler

  • Bu hafta kendinizi bir önceki haftalara nazaran daha yorgun hissedebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak size iyi gelecektir. Ancak yorgunken kendinizi egzersiz yapmaya zorlamayın. Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda mutlaka bir yolunu bulup dinlenin.
  • Hamile kadınların bazıları bu dönemlerde huzursuz bacak sendromu ile karşı karşıya kalabilir. Bu tuhaf isimli sendromda bacaklarda hafif bir karıncalanma ve huzursuz bir şekilde hareket ettirme isteği olur. Demir bakımından zengin yiyecekler tüketmeyi ve sıcak bir banyo ile rahatlamayı deneyebilirsiniz.
  • Eğer bu haftalarda kabızlık problemi yaşıyorsanız beslenmenizi gözden geçirmeniz gerekecektir. Menülerinize yeteri kadar tahıl ürünleri ve yulaf eklediğinizden emin olun.
  • İdrar sıklığınız daha da artmış olabilir. Biliyoruz artık rahatsız edici, ancak idrarınızı tutmak idrar yolu enfeksiyonu yaşamanıza davetiye çıkarabilir. İdrar yaparken yanma ve idrarda kötü koku gibi belirtiler taşıyorsanız mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.
  • Gebelikte vajinal akıntılarda yoğunluk görülmesi normaldir. Gebelikte 25. hafta içerisinde de akıntılarınız devam edecektir. Ancak akıntı renkli ve kokulu ise durumu doktorunuza bildirmeniz gerekecektir.

Hamilelikte 25. Haftada Anneye Hatırlatmalar

Gebelikte 24. ile 28. haftalar arasında şeker yüklemesi yapılmaktadır. 25 haftalık gebelik döneminde henüz bu testi yaptırmadıysanız yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bu konu son zamanlarda tartışmalı bir hale gelse de bu konuda doktorunuza danışmanız en uygunu olacaktır. Daha önce diyabet belirtisi yaşamamış olabilirsiniz; ancak gebelik süresince yaşadığınız hormonal değişimler insülin dengesizliği yaratıp diyabet oluşturabilir. Anne adayına verilen 50 gr kadar glukoz (şeker) ile yapılan bu test oldukça basittir. Test sonucuna göre anneye özel diyet hazırlanarak durum kontrol altına alınır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı