Hafta Hafta Hamilelik

23 Haftalık Gebelik: Anne ve Bebekteki Değişimler

Hamileliğinizin ikinci üç aylık dönemini çoktan yarıladınız. 23 haftalık gebelik döneminde, bebeğin içerisinde yüzdüğü amniyo sıvısı arttığından ve miniğiniz gittikçe büyüdüğünden karnınız daha da belirginleşecek. Bebeğiniz artık daha hareketli ve bu yüzden zaman zaman minik tekmelerini hissedebilirsiniz. Hatta başta babası olmak üzere sevdiklerinizin de hissetmesini sağlayabilirsiniz.

23 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

Bebeğiniz artık bir greyfurt kadar büyüdü. 23 haftalık gebelikte bebeğin kilosu yaklaşık olarak 500 gr’dır.

 • Eğer bebeğiniz bir erkekse bu hafta testisleri kasıklarına doğru inmeye başlayacak.
 • Küçük bir prenses bekliyorsanız rahim ve yumurtalıkları gelişmiş bir halde olacaktır.
 • Bebeğiniz bir greyfurt büyüklüğünde olsa da vücut hatları normal bir bebeğe benzer şekilde orantılıdır. Hatta ultrasonda yüz hatlarını bile detaylıca görebilirsiniz.
 • Bu hafta akciğerleri nefes almak için hazırlıklarını sürdürüyor.
 • 23 haftalık bebek pankreası insülin salgılamaya başlar.
 • Göz pigmentleri oluşur ve kasları gelişmeye devam eder.
 • Bebeğinizle uzun süredir konuşuyorsunuz; ancak bu haftadan itibaren sizi daha net bir şekilde duyabilecek. Onunla sık sık konuşarak rahatlamasına yardımcı olun.

Gebelikte 23. Haftada Annede Ne Gibi Değişimler Olur?

 • Artık bebeğiniz kendini iyice göstermeye başlamışken sizin de vücudunuzda belirgin değişimler olması kaçınılmazdır. Gebelikte 23. hafta içerisinde özellikle ayak ve ayak bileklerinizde ödemle karşılaşırsanız şaşırmamalısınız. Vücudunuzda meydana gelen bazı kimyasal ve hormonal değişimler bacaklarınızdaki kan akışını yavaşlattığından bu tamamen normal bir durumdur. Siz bol bol su içmeye devam edin ve fırsat buldukça uzanarak ayaklarınızı havaya dikin.
 • Bebeğinizin kilo alması ve günden güne büyümesiyle birlikte sırt ve bel ağrılarınızın baş göstermesi doğru orantılıdır. Bu nedenle gebelikte 23. hafta omurgalarınızı daha çok hissettiğiniz ve bel ağrısı yaşamaya başladığınız hafta olabilir. Eğer dayanılamayacak kadar bir ağrı hissediyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.
 • Hamilelik konusunda detaylı bir araştırma yapmadıysanız bazı değişimler sizi oldukça şaşırtabilir. Diş etlerinizde oluşan şişme ve kanamalar gibi… Tabii ki bu duruma sebep olan şey yine hormonlarınızdır. Bu durumda size düşen, diş bakımınıza daha fazla özen göstermektir. Daha yumuşak bir diş fırçası ve diş ipi kullanmak bu durumu hafifletecektir. Eğer durum sizi fazla rahatsız ediyorsa mutlaka diş hekiminizle görüşün. Hamilelik sürecinde sık sık diş muayenesi olmayı ihmal etmeyin. Endişelenmeyin, doktorunuz gebe olduğunuzu bildiğinden sizi X ışınlarına maruz bırakmayacaktır.
 • Bu hafta fazla kilo aldığınızı düşünerek hayıflanabilirsiniz. Ancak eğer beslenmenize dikkat ediyorsanız bu çok olağan bir durumdur. Unutmayın, doğumdan sonra fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız. Ancak elbette ki bunu düşünerek menülerinizi iki katına çıkarmamalısınız.
 • Tıpkı diş etleriniz gibi östrojen ve progesteron hormonlarının etkisiyle artan kan akış hızı burun tıkanmalarına ve hatta kanamalar yaşamanıza neden olabilir. Doktorunuza danışarak bu durum için önlemler alabilirsiniz. Özellikle ortamın fazla kuru olması durumu daha da kötüleştirir. Bu nedenle bulunduğunuz ortamı daima nemli tutmaya özen gösterin. Doktorunuza danışarak C vitamini içeren gıdalara yönelebilir ve bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.
 • 23 haftalık gebelik döneminde karşılaşabileceğiniz bir diğer problem ise yüksek tansiyondur. Bu her kadında mutlaka olacak diye bir şey yoktur. Ancak bazı kadınlarda gebelik bu problemin ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Eğer kendinizde ciddi derecede şişlik, kaşıntı, görme bozukluğu ve ani kilo alımı gibi belirtiler gözlemliyorsanız preeklampsi yaşıyor olabilirsiniz ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı