Hafta Hafta Hamilelik

21 Haftalık Gebelik: Bebekteki Gelişmeler ve Anneye Tavsiyeler

Şu anda tek odağınızın bebek olması çok da şaşırtıcı değildir. Çevrenizdekilerle bu konu hakkında konuşmaya bayılıyorsunuz. Sevdiklerinizin bu sevinci sizinle paylaşmak istemesi sizi mutlu ediyor. Eğer rahatsız olmuyorsanız bebeğinizin hareketlerini de hissetmek isteyebilirler. İçinizde bir canlı taşıyor olmanız birçok kişiye tuhaf ya da büyülü bir şey gibi görünebilir. Bakalım 21 haftalık gebelik döneminde sizleri neler bekliyor.

21 Haftalık Gebelikte Bebeğinizdeki Gelişmeler

Bu hafta bebeğiniz neredeyse 360 gr ağırlığında ve kocaman bir havuç büyüklüğünde. 21. haftada bebek gelişimi hızla devam ediyor. Artık iyice kilo almaya ve yağlanmaya başladı. Bu haftadan itibaren bebeğinizin midesi amniyotik sıvı içerisindeki besin maddelerinden kalori alabiliyor. Yine de bebeğiniz temel olarak plasentadan beslenmeye devam edecek. Bir an önce o tombul yanaklarını sevmek için sabırsızlandığınızı biliyoruz, ancak bebeğinizin biraz daha yolu var.

21 haftalık gebelikte bebekte tat, koku ve işitme duyuları gelişmiştir. Göz kapakları tamamen olgunlaştı ve onları rahatlıkla kırpabiliyor. 21. haftada bebek derisi hala şeffaf bir görünümdedir, ancak rengi pembeden kırmızıya doğru dönmekte. Bebeğin dudakları daha belirgin hale geliyor. Kaşlar ve saçlar da sıklaşarak uzamaya devam ediyor. Eğer bebeğiniz kız ise vajinası tamamen oluşmuştur, ancak önümüzdeki haftalarda gelişmeye devam edecek.

Haftanın İpuçları

  • Ailenizin yeni üyesinin de olacağı bir fotoğraf albümüne ne dersiniz? Özellikle kendinizi hamileliğiniz boyunca her hafta fotoğrafladıysanız çok daha renkli olacaktır. Anne, baba, varsa diğer çocukların da yer alacağı, uzun yıllar sonra gülümseyerek bakacağınız bir albüm hazırlayın. Hatta profesyonel çekim yapan fotoğrafçılardan hamile çekimi için fiyat alabilirsiniz. Biraz araştıracak olursanız muhakkak bir dış çekim isteyeceğinizden eminiz.
  • Hamileliğinizde kedilerle haşır neşir olmak pek de iyi bir fikir değildir. Kedi dışkısından bulaşabilen toksoplazma enfeksiyonu özellikle hamileler için düşük, erken doğum ya da sakatlık gibi olumsuzluklara neden olabilir. Eğer kediniz varsa sokağa çıkarmayarak, dışkısını ellemeyerek, çiğ et ile beslemeyerek, aşı ve ilaçlarını ihmal etmeyerek bu riski sıfırlayabilirsiniz.
  • Belki de bu aralar eşinizin spor ayakkabılarını sık sık ödünç alır oldunuz. 21 haftalık gebelikte ayaklarınız ödem yapmış olabilir. Ayakkabılarınızın ayağınıza olmamasını dert edinmeyin, ne de olsa geçici bir durum. Kendinize rahat bir spor ayakkabısı hediye edebilirsiniz. Üstelik yürüyüşlerinizde de size konfor sağlayacaktır.

Hamilelikte 20. Haftada Anne Neler Yapmalıdır?

  • Eğer çalışıyorsanız her gün erken kalkıp işe gitmek, oturarak uzun saatler çalışmak size zor gelmeye başlayacaktır. Üstünüzle konuşarak sık sık yürüyüş yapmanız gerektiğini paylaşın ve her yarım saatte bir kısa molalar verin. Elinizdeki işleri yetiştirme telaşı sizi strese sokabilir. Gebelikte 21. hafta içerisindeyken henüz daha zamanım var diye erteleme yapmayın. Planlamanızı iyi yapın ve bu planlamayı son haftalara bırakmayın. Bebeğinizin her an size sürpriz yapabileceğini unutmayın.
  • Eğer başka çocuğunuz ya da çocuklarınız varsa onlarla konuşun. Bir pedagogdan destek alarak onu bir kardeşe nasıl hazırlamanız gerektiği konusunda bilgi alın. Böylece yavaş yavaş bir kardeşi olacağı düşüncesine alışacak ve bu durumdan olumsuz etkilenmeyecektir.
  • 21 haftalık gebelik döneminde cildinizin gerildiğini hissetmeniz tamamen normaldir. Karnınız dışında bacaklarınız, kalçalarınız ve göğüsleriniz de genişleyebilir. Annenizin gebelikten kalma çatlak izleri olup olmadığını sorarak kendiniz hakkında ipucu edinebilirsiniz. Eğer izler varsa, yüksek ihtimal siz de de aynısı olacaktır. Doktorunuzdan çatlak önleyici kremler hakkında bilgi alabilir ve böylece bu izleri azaltabilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı