Hafta Hafta Hamilelik

19 Haftalık Gebelik: Bebekteki Değişimler ve Anneye İpuçları

İkinci trimesterinizin ortalarına doğru gelirken karnınız git gide kendini göstermeye başlar. Eğer göbek çevrenizde fazlalıkları olan ya da sıkı karın kaslarına sahip biriyseniz dışarıdan sizi gören biri hamile olduğunuzu anlayamayabilir. Kadınlar, birçok konuda kendilerini başkalarıyla karşılaştırırlar. Muhtemelen siz de sizinle aynı haftalarda olan gebelerle karnınızı kıyaslıyorsunuzdur. Ancak unutmayın ki, her bünye ve her gebelik farklıdır. Sizin karnınızın onlarınki gibi olmaması bir problem olduğu anlamına gelmez. Şu an 19 haftalık gebe bir kadınsınız ve bakalım bu hafta sizi neler bekliyor!

19 Haftalık Gebelikte Bebekteki Değişimler

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 15,3 cm, 240 gr ağırlığında ve bir mango büyüklüğüne ulaştı. Artık plasentadan daha ağır ve yavaş yavaş şeffaf cilt görünümünü kaybediyor. Şimdi bebeğinizin vücudunda cildine renk verecek olan pigmentler gelişmeye başlıyor. 19 haftalık bebeğiniz, amniyotik sıvı ile arasına duvar örmek için verniks adı verilen muma benzer bir yapı üreterek vücudunu korumaya alıyor.

19 haftalık bebek tat, işitme, koku, görme ve dokunma gibi yetilerini geliştirmiştir. Kalp atışı sizinkine göre iki kat hızlı atar. Saç derisinden saçlar çıkmaya başlar. Yakın zamanda pigmentasyon gelişmeye başlayarak bu saçlara rengini verecektir.

Bu hafta bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Eğer hissedemiyorsanız bir sorun olduğunu düşünmeyin. Birkaç hafta içinde mutlaka hissedeceksiniz.

 

19 Haftalık Gebelikte Anne Vücudu Nasıl Etkilenir?

  • Şimdiye kadar erken gebelikte mide bulantıları ve baş dönmesi gibi belirtilerle savaştınız. O belirtiler ortadan kalktı, ancak yerine sırt ve bacak ağrıları gelmiş olabilir.
  • Kulağa korkunç gelse de bazı gebelerde bulanık görme semptomu da görülebilir. Bunun nedeni, gebelik hormonlarının gözlerinizde sıvı birikmesine neden olmasıdır. Bu da gözünüzdeki eğriliği bozarak bulanık görmenize neden olur. Hormonlarınız, göz yaşlarınızı da etkileyebilir ve göz kuruluğuna neden olabilir. Bu semptomlar çoğunlukla geçici olmasına rağmen anneleri korkutabilir. Eğer bulanıklık yaşıyorsanız bunun sebebinin diyabet ya da yüksek tansiyon da olabileceğini unutmayın. Yine de doktorunuza bildirmekte fayda vardır. Ee, dünyaya yeni bir insan getirmek kolay mı sandınız?
  • 19. hafta gebelik döneminde kabızlık problemi oldukça yaygındır. Hormonlarınızın yan etkisi olan bu rahatsızlığı gidermek için lifli besinler tüketmeye dikkat edin. Aldığınız takviye ilaçların yan etkisi de olabilir. Bu durumu doktorunuzla paylaşabilirsiniz.
  • Bu hafta yaşayabileceğiniz bir diğer durum da burun tıkanıklığıdır. Bu da yine sevgili hormonlarınızın size bir hediyesidir.
  • 19 haftalık gebelikte cildinizde değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Avuç içlerinizin kızarmış olduğunu, cilt lekelerinin oluştuğunu fark edebilirsiniz. Bu durum, fazla miktarda salgılanan östrojen hormonundan kaynaklanır. Eğer bu renk değişimi yüz bölgesinde oluyorsa buna kloazma ya da melazma (gebelik maskesi) denir. Bu kararmalar meme uçlarınızda, bikini bölgenizde ve karın bölgenizde (linea nigra) de oluşabilir.

19 Haftalık Gebeye İpuçları

  • Eğer yaptırmadıysanız yakın zamanda ayrıntılı ultrason için doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Bebeğinizin hayati organlarının gelişiminin takip edildiği bu detaylı ultrasonda, eğer bu zamana kadar cinsiyeti belli olmadıysa, bir prenses mi yoksa prens mi olduğu ortaya çıkacaktır.
  • Eğer henüz başlamadıysanız bebeğinizle sohbet etmeye başlayın. Eşinizle birlikte ona dokunun ve onunla konuşarak onun yanında olduğunuzu hissettirin.
  • 19 haftalık gebelik döneminde hem kilonuzu dengelemek hem kaslarınızı esnetmek hem de diyabeti önlemek için hamile pilatesi yapabilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı