Hafta Hafta Hamilelik

16 Haftalık Gebelik: Anne ve Bebekteki Değişimler

Bu hafta ikinci trimesterin 3. haftasındasınız ve muhtemelen yakın zamanda bir doktor kontrolü sizi bekliyor. Bebeğinizin kalp atışlarını yeniden duyacak, tekme atışını seyredecek ve anneliği daha yakından hissedeceksiniz. 16 haftalık gebelik döneminde enerjiniz gayet yerinde. Daha da iyi olmak için spor yapmaya devam edin ve hamileliğin tadını çıkarın.

16 Haftalık Gebelikte Bebekteki Değişiklikler

16 haftalık gebelikte bebeğiniz yaklaşık 11.5 cm, yani bir avokado büyüklüğündedir. Bu hafta bebeğiniz, göz kapakları hala kapalı olmasına rağmen gözlerini sağa sola hareket ettirebiliyor. Daha önceleri hissedemediğiniz hareketleri bu haftadan itibaren hissetmeye başlayabilirsiniz.

Fetüs şu anda tam bir bebek gibi görünüyor, ancak henüz daha yolu yarılamadı bile. Her hafta hızlı bir şekilde gelişmeye, büyümeye devam edecek. Bebeğiniz artık kafasını dik bir şekilde tutabiliyor. Derisi hala şeffaf ve kan damarları görünecek şekilde. Ağzını açıp oynatabiliyor ve sesleri duyabiliyor. Kıkırdakları kemik olma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

16 haftalık gebelikte göbek kordonu tamamen olgun hale gelir. Hatta bebeğiniz kordonunu eline alıp tutabilir; ancak endişelenmeyin henüz kan dolaşımını engelleyecek kadar sıkı tutma kabiliyetine sahip değildir.

Eğer bir kız çocuğu sahibiyseniz, bu hafta gelecekteki torunlarınızın tohumları olan yüz binlerce yumurta oluşacak. Bebeğiniz dış dünyaya hazır olma yolunda oldukça hızlı ilerliyor.

 

Gebelikte 16. Haftada Annedeki Değişiklikler

  • Gebelikte 16-20 arasındaki haftalar, üçlü test ve dörtlü test dediğimiz zekâ testlerinin yapıldığı dönemdir. Bu testler hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Doktor bu hafta aralıklarında; sonuçlara, annenin yaşına ve genetik taşıyıcılığa dayanarak sizden amniyosentez isteyebilir.
  • 16 haftalık gebelikte, eğer kilolu biri değilseniz karnınız kendini iyice göstermeye başlamış demektir. İkinci trimestere kadar görülen şişkinler erken gebelik döneminin verdiği şişkinlikten kaynaklanır. Hamile kıyafetleri giymek sizi daha rahat hissettirecektir. Ayrıca bu haftadan itibaren toplu taşımalarda da fark edilip, ayakta yolculuk etmek zorunda kalmayacaksınız.
  • Gebelikte 16. hafta içerisinde vajinal akıntınızda artış görebilirsiniz. Bu durum sizi rahatsız edip korkutuyor olsa da koku ve kaşıntı hissetmiyorsanız korkmanız gereken bir durum yoktur.
  • Hamilelikte 16. hafta içerisinde fark edebileceğiniz bir başka değişiklik, her şeyi çok kolay unutuyor olmanız olabilir. Bunun nedeni henüz tam keşfedilememiş olsa da hormonlarınızdan ya da çok fazla şey düşünüyor olmanızdan kaynaklanabilir.
  • Bir diğer belirti ise dişlerinizi fırçaladığınızda dişetlerinizin kanamasıdır. Diş fırçanızı sık sık değiştirin ve daha yumuşak fırça tercih edin. Diş ipi kullanımına özen gösterin. Gebelikte yetersiz miktarda kalsiyum alımı dişlerinizin daha kolay çürümesine sebep olabilir. Gebeliğinizde muhakkak en az bir kere diş hekimine görünmelisiniz. Dişetlerindeki iltihap erken doğuma sebep olabilir, bu nedenle dikkatli olmak gerekir.
  • 16 haftalık gebelik döneminde, erken gebelik dönemlerindeki semptomların azalması ve hormonların etkisiyle artan cinsel isteğiniz, eşinizle küçük bir hafta sonu kaçamağı yapmanız için güzel bir neden. Hamilelik döneminde bütün ilginin bebeğe dönmesi eşinize kendisini yalnız hissettirmemelidir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı