Hafta Hafta Hamilelik

14 Haftalık Gebelik: 14. Haftada Anne ve Bebek

Nihayet ikinci trimesterin ilk haftasındasınız. Kadınlar hamilelikteki üç trimesterden en rahatının ikincisi olduğunu söylerler. Kimi hamileler 14 haftalık gebelik sürecinde hala mide bulantısı yaşayabilir, halsiz ve yorgun hissediyor olabilir. Ancak ilerleyen günlerde hormonlarınız daha enerjik ve daha iyi hissetmenizde etkili olacaktır.

14 Haftalık Gebelikte Bebeğinizdeki Gelişmeler

Bebeğiniz bu hafta bir şeftali büyüklüğünde ve yaklaşık 42 gram ağırlığında. Üstelik yeni kabiliyetler de kazandı. Artık bebeğiniz kaş çatma, gülme ve kaşınma gibi bazı hareketleri yapabiliyor. Ultrasonda parmağını emerken bile görebilirsiniz. Bu hafta bebeğiniz boynunun uzamasıyla birlikte daha dik ve uzun bir pozisyon alacak. Bebeğiniz rahminizin içinde sürekli hareket ediyor, ancak siz henüz farkına varamayabilirsiniz. Önümüzdeki haftalarda bu hareketleri hissetmeye başlayacaksınız.

14 haftalık gebelikte bebeğinizin başı vücudu ile biraz daha orantılı hale geldi; ancak bacaklar bedene oranla büyümeye devam edecektir. 14 haftalık bebek organları, sinirleri ve kasları çalışır vaziyettedir. Böbrekleri idrar üretmeye devam ediyor. Karaciğeri bu hafta safra yapmaya, dalağı da kırmızı kan hücresi üretmeye başlayacak. Hamilelikte 14. hafta içerisinde bebeğiniz, amniyo sıvısını ciğerlerine alıp tekrar dışarı atarak nefes alma egzersizlerine devam eder. Sindirim sistemi bir şeyler yiyormuş gibi çalışmaya başlar.

14 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

  • Gebeliğin 14. haftası kendinizi biraz kilo almış ve kalınlaşmış hissedebilirsiniz. Hamilelik, kadın vücudunda büyük değişiklikler yaratır; ancak hiç merak etmeyin kilo alımı geçicidir. Eğer hamileliğiniz boyunca fast-food gibi yağlı yiyeceklerden uzak durup hamilelik egzersizleri, yürüyüş, yoga gibi egzersizler yaparsanız vücudunuzun eski haline dönmesi daha kolay olacaktır.
  • 14 haftalık gebelikte burnunuz tıkalıymış gibi hissetmeniz normaldir. Bunda östrojen hormonun payı oldukça yüksektir. Gebeliğinizin ikinci ayından itibaren bu şikâyeti hissedebilirsiniz. Doğumdan sonraki birkaç hafta içinde bu durumdan kurtulacaksınız. Ayrıca annenin vücudundaki yüksek kan basıncı kılcal damarlara baskı yaparak bazen burun kanamalarına da sebep olabilir. Bu kanamaların herhangi bir zararı olmasa da doktorunuza söylemenizde fayda vardır.
  • Hamileliğin 3. ayından itibaren görülebilen bir diğer semptom ise cildin koyulaşmasıdır (hiperpigmentasyon). Hamilelikte cilt koyulaşması, esmer kadınlarda daha yoğun görülmekle beraber östrojen, progesteron ve melonasit uyarıcı hormon (MSH) etkisi ile oluşmaktadır. Gebelerin yaklaşık %90’ında görülür. Genellikle doğumdan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu dönemlerde güneşten uzak durmak ya da koruyucu kullanmak işe yarayabilir.
  • 14 haftalık gebelik döneminde, yani ikinci trimesterinizin ilk haftasında kendinizi psikolojik açıdan biraz daha rahatlamış hissedebilirsiniz. Çünkü hamileliğin ilk haftaları boyunca ya düşük yaparsam endişesi bu haftalarda azalacaktır. Bunun yanında yorgunluğunuz da nispeten azalacak ve kendinizi daha sağlıklı ve enerjik hissedeceksiniz. Şimdi hamileliğin tadını çıkarma vakti!
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı