Hafta Hafta Hamilelik

13 Haftalık Gebelik: Anne ve Bebekteki Değişimler

Artık ilk trimestere veda etme vakti geldi. Dile kolay 13 haftalık gebe bir kadınsınız. Artık 4. ayınıza giriş yaptınız. İlk haftalarda belirtiler biraz rahatsız edici olsa da eminim gebeliği çok sevdiniz. Muhtemelen kontrolleriniz sırasında bebeğinizin kalp atışlarını duydunuz, hareket edişini seyrettiniz. Kontrole gittiğinizde, bekleme odasında diğer hamile kadınlarla bekleyişiniz size ayrı bir keyif verebilir. Sizinle aynı heyecanı paylaşan kadınlarla sohbet etmek iyi gelebilir. Birçoğuna göre daha zorlu bir hamilelik geçiriyorsanız da endişe etmeyin, hamilelik her kadında farklıdır.

Gebelikte 13. Haftada Bebekte Ne Gibi Değişiklikler Olur?

 • 13 haftalık gebelikte bebeğiniz bir bezelye kabuğu uzunluğunda olacaktır. Boyu yaklaşık 7,5 cm’dir. Artık bebeğinizin yüz hatları daha keskin bir hale gelecektir.
 • Bu zamana kadar bebeğinizin başı bedenine oranla daha büyüktü. Bu haftadan sonra bebeğinizin vücudu normal oranları sağlamaya başlayacak.
 • Hamilelikte 13. hafta itibariyle bebeğin damaklarının altında 20 adet dişi oluşmuş olacak.
 • 13. haftada bebek kemikleri daha da güçlenir, plasentası iyice büyür. Bebeğin göz kapakları da bu hafta içerisinde oluşur, ancak bir süre kapalı kalacak şekildedir.
 • Gebeliğin 13. haftası içerisinde bebeğinizin, her insan için özel olan parmak izleri oluşmaya başlar. Ayrıca doğduğu zaman çığlık atabilmesi için bu hafta ses telleri de oluşacak.
 • 13 haftalık ultrason görüntüsünde bebeğin cinsiyeti görülebilir, ancak pek çok doktor yanılgıya pay bırakmamak için birkaç hafta daha bekleyecektir.
 • 13 haftalık gebelikte bebeğinizin sinir, beyin ve kas bağlantıları oluştuğu için karnınızda hareket edebilir. Eğer geçen haftalarda ikili test yaptırmadıysanız 14. haftaya kadar yaptırmanız gerekir.

13 Haftalık Gebe Annedeki Değişiklikler

 • 13 haftalık gebelikte kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz, çünkü bu haftalarda düşük yapma riski oldukça azalır. Aynı zamanda artık hamileliğiniz daha belirgin bir hal aldığı için gebeliğinizi daha geniş bir çevreyle paylaşmış olacaksınız ve bu sizi oldukça mutlu edecektir.
 • Gebelikte 13. haftada plasenta, gebelik hormonu üretimini devralır. Böylece mide bulantılarınız önemli düzeyde hafifleyecektir. Eğer yoğun bir şekilde mide ekşimesi yaşıyorsanız bu, bebeğinizin saçlarından da kaynaklanıyor olabilir.
 • Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde kan akışı hızlı olduğu için diş eti ve burun kanamaları görülebilir.
 • Göğüsleriniz bu haftalarda da büyümeye devam ediyor. Süt kanallarınızda süt birikmeye başlamasıyla birlikte, göğsünüze dokunduğunuzda elinizde küçük kitleler hissedebilirsiniz.
 • İkinci trimesterinizde kolostrum adı verilen, kan ve enfeksiyon barındırmayan ve süt bezleri tarafından üretilen sıvı üretilmeye başlanacak. Göğsünüze masaj yaptığınız zaman bu sıvıdan bir miktar gelebilir.
 • 13 haftalık gebelik döneminden sonraki ikinci trimester sürecinde, daha konforlu bir hamilelik sizi bekliyor. İleriki süreçte daha az yorgunluk, daha az uykulu hal, daha az bulantı ve daha istekli bir cinsellik yaşayabilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı