Hafta Hafta Hamilelik

11 Haftalık Gebelik: 11 Haftalık Gebelikte Anne ve Bebek

Daha önce gebelik yaşamış biriyseniz, her hamilelik aynı olmasa da vücudunuzun hamilelikte nasıl değişeceğini, neler yaşayabileceğinizi az çok bilirsiniz. Ancak ilk gebeliğinizse, heyecanla nelerin sizi beklediğini merak edersiniz. Şu anda 11 haftalık gebe olarak daha uzun bir yolunuz var. Eğer ikinci gebeliğinizi yaşıyorsanız, acaba bu bebeğimi de ilk çocuğum gibi sevebilecek miyim diye kendinize sorabilirsiniz; ancak merak etmeyin sevginin sınırı yoktur. Ne kadar çocuğunuz olursa olsun doğanın gereği hepsini aynı oranda seveceksiniz.

Hamilelikte 11. Haftada Bebekte Ne Gibi Değişiklikler Olur?

 • Bebeğiniz şu anda yaklaşık 7 gr ve bir kayısı büyüklüğünde. Önümüzdeki 3 hafta içerisinde neredeyse şu anki boyutunun iki katına ulaşacak.
 • Bu hafta cinsiyetini öğrenmek için henüz çok erken olsa da testisler veya yumurtalıklar oluşmaya başladılar.
 • 11 haftalık bebek yüzündeki bütün kemikler oluşmuştur. Bebeğinizin kafası hala vücuduna oranla büyüktür, ancak C pozisyonu duruşundan daha esnek bir duruş sergiliyor.
 • Bebekte ağız içinde dil ve damak oluşmuştur, burun için gerekli açıklıklar açılmıştır.
 • Bebeğin kulakları olması gereken konuma doğru yol alır.
 • Gebelikte 11. hafta içerisinde tırnaklar ve saçlar olgunlaşmaya devam eder.
 • Bebeğiniz artık ellerini açıp kapayabiAlir.
 • Bebeğiniz şu anda bir miktar suyun içinde yüzüyor ve ilginç olan bu suyun içinde nefes de alıyor. Bebeğin teneffüs ettiği amniyotik sıvı, ciğerlerinin gelişmesine yardımcı olacak.
 • Bu haftalara kadar bebeğin yaşaması için gerekli önemli organlar oluştu. Bundan sonraki haftalarda daha olgun hale gelecekler.

11 Haftalık Gebeler Ne Yapmalıdırlar?

Gebeliğin 11-14 haftaları arasında, biraz heyecanlanmanıza yol açabilecek bazı kontroller yapılmaya başlanır. Bu kontroller bebeğinizde kromozom anormalliklerinin olup olmadığını test etmek için yapılır. Bunlar ense kalınlığı ölçümü ve ikili test taramasıdır. İkili test taramasında anneden kan alınarak kanda β-hCG ve PAPP-A değerleri ölçülür. Bebeğin ense kalınlığı, annenin yaşı da dahil edilirse ortaya daha net bir sonuç çıkacaktır. Ense kalınlığı ile birlikte kombine ikili test uygulamasında bebeklerde %85 oranında Down sendromu olup olmama olasılığı tespit edilir. Bu testlerle kesin bir sonuç söylenmesi mümkün değildir. Sadece sendroma sahip olup olmama olasılığı ölçülebilir.

Dilerseniz son zamanlarda popüler olan genetik testlere de yönelebilirsiniz. Genetik testlerin T21, T13, T18 ve cinsiyet kromozomlarına yönelik bozuklukları tespit edebilme yüzdesi bu testlere göre daha yüksektir.

 

 • 11 haftalık gebelik döneminde annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Kabızlık problemi yaşamamak için bol lifli gıdalar tüketmeli, bol bol su içmelisiniz.
 • Bebeğinizin kemik gelişimi için bol kalsiyumlu beslenmeli ve D vitamini almalısınız.
 • Bu haftadan itibaren muhtemelen bulantı ve kusma belirtileriniz kaybolacaktır.
 • Progesteron hormonu, aldığınız besinlerin bebeğinize ulaşması için sindiriminizi yavaşlatır. Büyüyen rahminiz de mide ve bağırsaklara baskı uygular. Bu da şişkinlik problemi yaşamanıza neden olur. Sık aralıklarla az miktarda olacak şekilde beslenmek şişkinlik probleminizi azaltabilir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı