Hafta Hafta Hamilelik

10 Haftalık Gebelik: Anne ve Bebekteki Değişimler

Artık hamilelikte iki haneli haftalara ulaştınız. Ne zaman hamile gibi görünmeye başlayacağım sorusunun cevabını 10 haftalık gebe iken öğreneceksiniz. Kendinize yeni giyecekler almak için hamile kıyafetleri satan mağazalara göz atmaya başlayabilirsiniz. Şimdilik çok fazla parça almayın. Unutmayın, ilerleyen zamanlarda vücudunuz daha çok değişecek.

10. Haftada Bebekte Ne Gibi Değişikler Olur?

10 haftalık gebelikte bebeğiniz en tatlı yaz meyvelerinden çilek boyutuna ulaştı. Geçen haftalardan beri olgunlaşmakta olan parmaklar iyice şekil aldılar. Tırnaklar, saçlar ve kaşlar da görünür olmaya başladılar. Eklemler iyice oluştu ve artık bebeğiniz kollarını, bacaklarını ve bileklerini bükebilir hale geldi. Gebelikte 10. hafta içerisinde bebeğiniz bir elini diğerine göre daha fazla kullanmaya başlar. Yani bir bebeğin sağlak ya da solak olacağı anne karnında belli olur.

10. haftada bebek embriyoluktan çıkıp fetüs olmaya çok yaklaşmıştır.

 

Bu hafta bebeğin hayati fonksiyonlarını yerine getirebileceği tüm organları oluşmuştur. Anne karnındaki süreçte olgunlaşmaya devam edecekler. 10 haftalık bebek midesinde enzimler salgılanmaya başlar. Böylece bebek amniyo sıvısını yutup tekrar idrarla birlikte dışarı atabilecek. Eğer bebeğiniz erkek ise testisleri erkeklik hormonu olan testosteron üretmeye başlar. Bu haftada bebeğinizin kafası yine vücuduna oranla daha büyüktür, ancak artık bir boynu vardır. Yüzündeki kemikler ise yüz hattını iyice oluşturmaya başlarlar.

10 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

  • 10 haftalık hamile bir kadın, aynaya baktığında alt karın bölgesinde küçük bir yuvarlaklık görebilir. Eğer sizde yoksa endişelenmeyin, bu herkeste aynı zamanda olmayabilir.
  • Bu hafta kendinizde fark edeceğiniz bir başka değişim ise damarlarınızın daha belirgin olduğudur; hele ki beyaz tenli biri iseniz. Bunun sebebi damarlarınızın hızla büyüyen bebeğinize kan yetiştirme çabasından kaynaklanır ve endişe edilecek bir durum değildir. Ayrıca göğüs, kol ve bacaklarda örümcek damarlar denilen, yine kan hacminin artmasıyla görünür hale gelen ve tıpkı bir örümcek ağı gibi görünen damarlar ortaya çıkar. Çoğunlukla doğumdan sonra da bu izler kaybolur.
  • 10 haftalık gebelikte baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyor olabilirsiniz.
  • Gebeliğin ilk trimesterinde salgılanan progesteron hormonu kan damarlarınızı rahatlattığı için kan basıncınız düşer. Baş dönmesi hissettiğiniz zamanlarda hafif bir şeyler atıştırabilir, ya da uzanıp dinlenebilirsiniz.
  • Hamilelikte 10. hafta içerisinde kadınlar mide ekşimesinden şikâyet edebilirler. Bunun nedeni, hamilelik hormonları ve büyüyen bebeğin mideye baskı yapmasıdır. Yoğurt yemek içerdiği probiyotikler sayesinde midenizi rahatlatabilir. Leblebi, midedeki fazla suyu emdiği için mide ekşimesine iyi gelecektir. Ayrıca ılık süt ve bal karışımı da ekşimeye iyi gelen bir diğer besindir. Yemek sırasında değil de öğün aralarında su içmek ve yemekten sonra hemen uzanmamak mide problemleri yaşamamanıza yardımcı olacak tüyolardır.
  • 10 haftalık gebelik döneminde annede görülebilecek bir diğer değişiklik ise tükürük salgısının artmasıdır. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de bulantıya sebep olan hormonların etkili olduğu düşünülmektedir. Gün içinde sık sık dişlerinizi fırçalamak, yeterli miktarda su içmek ve şekersiz sakız çiğnemek hem bulantılarınızı azaltacak hem de tükürük salgınızı azaltmada yardımcı olacaktır. Bu şikâyet 6 haftalık gebelikten itibaren görülmeye başlanabilir. Genellikle 16. haftaya doğru bu şikâyet kaybolur.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı