Bebek Gelişimi

1 Yaşındaki Bebeklerin Beslenmesi

Yavrunuz, bebeklikten çocukluk dönemine hızlıca yaklaşıyor, o artık 1 yaşında! Bu dönemlerde bebeğiniz artık yürümeye, konuşmaya başlar. Bir yerlere tırmanır, kendi başına bir şeyler içebilir, söylediklerinizden ne mesaj verdiğinizi anlayabilir ve kendince bir şeyler söylemeye başlar. Bebeğiniz gün be gün gelişmeye devam eder. Zaman ilerledikçe her şey bu kadar değişirken 1 yaşındaki bebeklerin beslenmesi de doğal olarak farklılaşır.

1 Yaş Bebek Ne Kadar Yemek Yemelidir?

1 yaşında bebek gelişimi beslenme ile doğru orantılıdır. 1-3 yaş aralığındaki çocuklar boylarıyla doğru orantılı olarak her cm’ ine ortalama 15 kalori almalıdır. Ancak illa o kaloriyi alması da gerekmez. Çocuğunuzun metabolizma ve hareketine göre altında veya üstünde olabilir. Bazen aileler abartıp çocuğunun yediklerini yetersiz bulup fazla yemeğe zorlarlar. Bu yanlış bir uygulamadır. Çocuğun her gün aynı düzeyde yemek yemesi beklenemez. Bu konuda dikkatli olunması gereklidir.

1 yaşına kadar verilmemesi gereken besinleri artık yavaş yavaş bebeğinize verebilirsiniz. Hatta yağ, tuz ve baharat oranlarını düzgünce ayarlayabilirseniz bebeğinize ayrı yemek pişirmek zorunda da kalmazsınız. Bazı bebekler ilk etapta iştah problemi yaşayabilirler. Eğer doktor kontrollerinde herhangi bir sorun yoksa bu konuda endişeye kapılmamalısınız.

1 Yaş Bebek Beslenmesinde Hangi Gıdalar Tüketilmelidir?

  • 1 yaşındaki bebeklerin beslenmesi günlük olarak et, süt, meyve, tahıl, yağ ve şeker gruplarından oluşmalıdır.
  • 1 yaşında bebek yemekleri peynir ve yoğurtta olduğu gibi bebeğinizin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmelidir.
  • Ispanak gibi demirce zengin gıdaları bebeğinize verebilirsiniz.
  • Vitaminler vücutta depolanmadığı için vitamin ihtiyacını karşılayacak gıdalar günlük olarak verilmelidir.
  • 1 yaşındaki bebeğin kahvaltısı için, 12 aydan önce uygun olmayan bal ve yumurta beyazı gibi gıdalar da artık verilmeye başlanabilir.

Bebeğinizin gelecekte nasıl bir beslenme alışkanlığı olacağı bebeğinizin ek gıda almaya başlaması ile şekillenmeye başlar. 1 yaşındaki bebeklerin beslenmesinde tuza fazla yer vermemek gerekir; çünkü bebek ihtiyacı olan tuzu diğer gıdalardan zaten alır. Fazla tatlı yiyecekler de bebeğinizin damak tadının değişmesine sebep olur. İlk iki yıl tuzsuz ve şekersiz beslenme şekliyle çocuğunuzda ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek kalp, tansiyon ve obezite gibi rahatsızlıkların olasılığını düşürmüş olursunuz. Bu konuda oldukça dengeli bir beslenme tipini tercih etmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzu abur cuburdan uzak tutmak da sağlıklı beslenmenin ön koşuludur.

Anne Sütünü Ne Zaman Kesmeliyim?

Anne sütü var ise 2 yaşa kadar anne sütü ile devam etmek uygundur. Eğer anne sütü ile beslenmesi diğer yiyecekleri yemesine engel oluşturuyorsa sütü kesebilirsiniz. Tabii çocuğunuzun bu durumdan olumsuz etkilenmesine sebep olabilecek bir durum olmaması gerekir.

2 yaşa kadar sütten kesilmeyen bebeklerde kansızlık, diş çürükleri ve uyku gibi problemler ortaya çıkabilir. Çocuğunuzu sütten kesmeden önce kendinizi bu duruma hazır hissetmelisiniz.

Bir anda sütten kesmek çocukta travmaya neden olabilir. Bunun için herhangi bir uzmana danışıp fikir alabilirsiniz.

 

Bebeğe Kendi Kendine Yemek Yemeyi Öğretmek

Bebeğiniz yemek yerken ortalık kirlenir, kıyafetleri pislenir diye düşünmemek, bebeğe kendi kendine yemeyi öğretmek gerekir. Böylece bebeğiniz becerilerinin farkına varır ve özgüven duygusu gelişir. Bebeğinizi sofranıza dahil edebilir, kendi masasında önüne yiyecekleri koyup yemesine müsaade edebilirsiniz.

1 yaşındaki bebeklerin beslenmesi sırasında düz tabaklar yerine kase kullanabilirsiniz.; ancak kaseyi çok fazla doldurmayın. Ayrıca kaşık kullanmasına izin vermelisiniz. Dökme, etme gibi serzenişlerden uzak durmalı, döktüğü zamansa gülmemelisiniz. Eğer gülerseniz bunu bir oyun haline getirip sürekli aynı şeyi yapabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı